Haber

Adalet Bakanı Tunç: Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay’ın ilk kez karşı karşıya gelmesi değil, büyük bir yargı krizi değil.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Can Atalay’ın hak ihlaline karar veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili konuşan Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Anayasa Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi’nin ilk kez suç duyurusunda bulunması söz konusu değil. Yargıtay’la yüz yüze geldik. Doğru değil.” söz konusu.

BAKAN TUNÇ’TAN YÜKSEK MAHKEME KRİZİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Seyahat Davası’nda 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve 14 Mayıs’ta TİP’ten milletvekili seçilen Can Atalay’ın haklarının ihlal edildiğine karar vererek tartışmalara yol açtı. Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Konuyla ilgili Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’tan açıklama geldi.

“KONU GERÇEKTEN AÇIK”

TV100 canlı yayınında açıklama yapan gazeteci Deniz Gürel, Bakan Tunç’un konuyla ilgili söylediklerini aktardı. Deniz Gürel, Bakan Tunç ile görüşmesini şu sözlerle anlattı: “Burada tartışma yaratan 2 mahkemenin 2 kararı sorunu aslında ortada. Can Atalay’la ilgili soruşturma henüz milletvekili seçilmeden başlamıştı. Bu en büyük olay. Burada önemli bir ayrıntı var: Anayasa’nın 14. maddesinde devletin güvenliğine ilişkin Her ne kadar maddeye takılıp kaldığı için milletvekili seçilmiş olsa da yargılanması devam etti, bu nedenle Can Atalay ve tutukluluğu devam ediyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç

“BÜYÜK BİR YARGI KRİZİ OLARAK TANIMLAMAK DOĞRU DEĞİL”

Aksi mantık takip edilirse, terör örgütünün liderlerinden biri aday gösterilirse ve bu kişiler Türkiye’de olmadıkları için yargılanamıyorsa, firari oldukları için suçları ispatlanamıyorsa ve cezalandırılamıyorlarsa o zaman bu kişiler cezalandırılacaktır. milletvekili olarak seçildiler. Bu kabul edilebilir bir durum mudur? Kaldı ki bu, Anayasa Mahkemesi ile Yargıtay’ın ilk karşı karşıya gelişi değil ve bunu büyük bir yargı krizi olarak nitelendirmek de doğru değil.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu