Teknoloji

Avustralyalıların üzerine kuşlar düşmeye başladı. Peki bu garip olgunun nedeni nedir?

Gökten düşmesini beklediğimiz şeyler genellikle yağmur ya da doludur. Ancak bu günlerde Avustralya’da gökten papağanlar düşüyor.

lorikeet Papağan adıyla anılan bir papağan türünün karşılaştığı salgın hastalık, bu kuşların felçli bir şekilde yere düşmesine neden olur. Hayvanseverler şu ana kadar yollardan 200 papağan topladı ancak binlerce papağanın kimsenin görmediği ıssız yerlerde felçli olarak yere düşmüş olabileceği tahmin ediliyor.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki Grafton yakınındaki bölgelerden toplanan yaklaşık 200 gökkuşağı lorikeeti (Trichoglossus moluccanus) tedavi edildi ve rehabilitasyon için yaban hayatı merkezlerine götürüldü; Ancak kuşların yüzde 40’ının hastalıktan kurtulamayacağı düşünülüyor.

Lorikeet Felç Sendromu (LPS) olarak bilinen bu hastalık, hayvanın bacak ve kanatlarında değişen derecelerde felce neden olur. Bilim adamlarını şaşırtan şey, hastalığın bilinen bir tetikleyicisinin olmamasıdır. Dolayısıyla bu kuşların neden bir anda bu kadar çok sayıda hastalığa yakalandığını anlamak zor. Elbette dünya son dönemde bir pandemi sürecinden geçtiğinden, hastalıkların hayvanlar arasında bile hızla yayılması herkesi endişelendiriyor.

Ancak Avustralya’da böyle bir olay ilk kez yaşanmıyor. Ülkede Aralık, Ocak ve Şubat aylarında yaz aylarında kuşlarda çeşitli sorunlar yaşanmakta ve bu hayvanlar sistematik olarak yaban hayatı merkezlerinde bakım altına alınmaktadır.

Bilim insanları, hastalığı ilk kez tanımlandığı 2010 yılından bu yana araştırıyor olsa da, hastalığın nedeni olarak herhangi bir çevresel unsur veya patojen tespit edilemedi. Pek çok bilim insanı bu gizemli hastalığı anlamak için çalışıyor ancak 14 yıldır papağanları neyin felç ettiği anlaşılamadı.

Bir teoriye göre, gökkuşağı lorikeetleri çoğunlukla çiçeklerden elde edilen nektarla beslenir, ancak aynı zamanda meyveler ve meyveler de tüketir ve bahçe besleyicilerini ziyaret ederler. Bu arada kuşlar mango gibi fermente meyvelerle sarhoş olurlar ve bu da onların gökten düşmesine neden olur. Ancak bu teori çürütüldü. Ancak pestisitlerdeki bir toksinin LPS’ye neden olabileceği ihtimali de değerlendiriliyor. Kötü haber ise aynı pestisitleri/tarım ilaçlarını yediğimiz sebze ve meyveler aracılığıyla vücudumuza alıyoruz.

Meyvelerdeki pestisitler ve toksinler üzerinde yapılan ileri testler artık kesin bir neden ortaya çıkarmadı. Bazı bilim insanları bu hastalığa neden olan şeyin meyvenin içindeki bir şey olabileceğini ve meyveler olgunlaştıkça papağanlar için toksik bir patojen veya element oluşturabileceğini düşünüyor.

Bu korkutucu ve gizemli hastalığın nedeni ne olursa olsun, araştırmacıların yakında bulabileceğini umuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu