Haber

Bakanlık İskenderun’daki ‘riskli bölge’ kararında Danıştay’a işaret etti

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hatay İskenderun’da bazı mahallelerin Bakanlar Kurulu kararıyla riskli bölge ilan edildiği ve ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla bu kararların yürürlükten kaldırıldığı haberine ilişkin açıklama yaptı.

BAKANLIK TOPU İSTİŞAREYE ATTI

Bakanlık, konunun işlendiği Sözcü gazetesinde yer alan “Deprem bölgesi riskli değildi” manşetiyle çıkan haberin “yalan, mesnetsiz ve mesnetsiz” olduğunu savundu. Açıklamada, 2013 yılında bazı yerleşim yerlerinin “riskli bölge” ilan edildiği ancak bu kararın Danıştay’a yapılan itiraz sonucunda iki kez iptal edildiği belirtildi.

İskenderun’da Meydan, Esentepe, Cumhuriyet, Numune, Pınarbaşı ve Modernevler mahallelerinin yüzde 65’inin ruhsatsız yapılardan oluştuğu ve bu nedenle riskli alan kararı alındığı belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu kararın, depreme hazırlık amacıyla yürütülen kentsel dönüşüm çalışmalarına bazı kesimlerin itirazı sonucu mahkemeye taşındığı” ve “riskli alan kararı”nın bozulduğu bildirildi. Danıştay tarafından iptal edildi.

‘PARÇA BAZLI DÖNÜŞÜMÜ BAŞLATTIK’

İptalin ardından bölgenin yeniden riskli bölge ilan edildiği belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

“İkinci kez yargıya taşınan bu kararın mahkeme tarafından iptal edilmesinin ardından kentsel dönüşüm süreci tıkanmış, alan bazlı kentsel dönüşüm yerine parsel bazlı dönüşüm sürecine geçilmesine karar verilmiş, bilimsel ve teknik raporlar dikkate alınarak sürecin önünün açılması amacıyla Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında vatandaşlarımızın yüzde 80’i ile anlaşarak 460 konut için ihaleye çıkılmış olup, süreç devam etmektedir. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yüzyılın felaketini yaşadığımız böyle bir dönemde, her türlü taklit, mesnetsiz argüman ve siyasi manipülasyonlarla vatandaşımızın mağduriyetini istismar edenlerle çalışılmaktadır. kararlılıkla yapmaya devam edeceğiz.Depremden etkilenen 11 ilimizi en kısa sürede ayağa kaldıracağız, yeni yerleşim yerlerimizde yeni konutlar yapacağız, Sadık ve sağlıklı evler inşa etmeye devam edeceğiz.”

Ne oldu?

Maraş’ta 40 binden fazla kişinin ölümüne neden olan iki büyük depremin ardından büyük yıkıma uğrayan İskenderun ile ilgili ‘riskli bölge’ kararları ortaya çıktı. CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, depremden tam bir yıl önce, 4 Şubat 2022’de İskenderun’un 6 mahallesindeki bazı bölgeleri ‘riskli bölge’ ilan eden kararı iptal ettiğini açıklamıştı. 5 Şubat tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Erdoğan imzalı kararda, “16/09/2013 tarihli ve 2013/2013 tarihli Meydan, Cumhuriyet, Modernevler, Hatay’ın İskenderun ilçesine bağlı Numune, Pınarbaşı ve Esentepe riskli alanlar olarak belirlendi. 5382 sayılı Bakanlar Kurulu kararının yürürlükten kaldırılmasına karar verildi.”

(HABER MERKEZİ)

cilimliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu