Ekonomi

Bank of America CEO’su 2. çeyrek yatırım bankacılığı ücretlerinde artış görüyor

Bank of America, ikinci çeyrekte geçen yılın aynı dönemine kıyasla %10 ila %15 arasında bir artış beklentisiyle yatırım bankacılığı ücretlerinde artış yaşamaya hazırlanıyor. CEO Brian Moynihan, beklenen büyümeyi, piyasadaki dalgalanma, yüksek faiz oranları ve jeopolitik sorunlar gibi faktörlerden etkilenen sektördeki yaklaşık iki yıllık düşüşün toparlanmasına bağladı.

Yatırım bankacılığının yanı sıra banka, cari çeyrekte düşük tek haneli bir yüzde artışıyla ticaret gelirlerinde de mütevazı bir büyüme öngörüyor. Moynihan’ın Perşembe günü bir konferansta yatırımcılara açıkladığı üzere, bu durum hisse senetlerindeki güçlü performanstan kaynaklanıyor ve sabit gelirli alım satım işlemlerindeki genel olarak yatay bir gelirle bir miktar dengeleniyor.

Goldman Sachs Başkanı John Waldron da, borç piyasalarına göre daha yavaş bir hızda da olsa, hisse senedi sermaye piyasalarında bir toparlanma olduğunu belirtti. Wall Street yöneticileri, hisse senetlerinin zirve seviyelerine yakın işlem görmesi ve kurumsal müşterilerin sürekli yüksek faiz oranlarına uyum sağlaması nedeniyle yatırım bankacılığı faaliyetlerinde daha geniş bir canlanma gözlemliyor.

Bu olumlu işaretlere rağmen, Moynihan’a göre tüketici harcamaları yavaşlıyor ve ABD kredi talebi, artan borçlanma maliyetlerinden etkilenerek istikrarlı ancak güçlü değil. Ayrıca, ABD’nin en büyük ikinci kredi kuruluşu olan Bank of America, net faiz gelirinin ikinci çeyrek için öngörülen 14 milyar doların %1 altında, beklenenden biraz daha düşük olmasını bekliyor.

Banka daha önce Nisan ayındaki ilk çeyrek kazanç çağrısı sırasında Mali İşler Müdürü Alastair Borthwick aracılığıyla net faiz gelirinin ikinci çeyrekte en düşük seviyeye ulaşabileceğini ve yılın ikinci yarısında bir toparlanma beklendiğini belirtmişti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu