Haber

Başakşehir’de “En İyi Narkotik Polis Annesi” semineri düzenlendi

Çocuklar ve gençlerin uyuşturucu madde kullanımının önlenmesi konusunda farkındalık yaratmak amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından “En İyi Narkotik Polis Annesi” konulu seminer düzenlendi.

Başakşehir Mehmet Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminerde konuşan Türkiye Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi (TUBİM) Şube Müdürlüğü’nde görevli polis memuru Kubilay Avcı, bu sabah düzenledikleri operasyonu anlattı.

Operasyon sırasında hedef kişiye kapıyı açtıklarını, içeriye girip yere yatırdıklarını belirten Avcı, şunları söyledi: Bunu bizim için en iyi anlatan tablolardan birini bu sabah bizzat yaşadım.” dedi.

Her yıl ortalama 3 bin uyuşturucu bağımlısıyla karşılaştıklarını söyleyen Avcı, uyuşturucu bağımlılarının profilini ortaya çıkaran narkolog projeleri olduğunu söyledi.

Avcı, narkologlardan edindikleri bilgilere göre bağımlıların yüzde 50’sinin evde uyuşturucu kullandığını söyledi.

“Bir narkolog nasıl uyuşturucu bağımlısı olur, nasıl gelişir, hangi ilaçları kullanır, nerede içer?” gibi sorulara yanıt bulduklarını kaydetti.

“Aldığımız cevaplar gerçekten çok sinir bozucu. Sokakta bir anneyi durdurduğunuzda, pusetinden uyuşturucu çıkması, mani sorunu yokken çocuğun gelişigüzel kolunu sarması, çocuğunun arabasına bir şey koyması gibi iddialar. Bezdeki uyuşturucu madde mutlaka o kişinin vücudunuza uyuşturucu alması gerektiğini göstermez.O lokasyonda olmak,o coğrafyada yaşamak da bir şekilde kaderinizi belirleyebilir.Bu anlamda tüm o ütopik cümleleri unutmanız gerekir. Uyuşturucu kullanma yaşıyla ilgili.Çocuk doğmadan önce bilelim diyoruz ki bu gen aktarımıyla geçebilecek bir durum.Alkol,sigara ve kumar bağımlılığı tekrar nasıl bulaşabilir?Geçebilirse konu bağımlılık da yönünü bu şekilde çizebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu