Yaşam

Beden Eğitimi Dersinin Geçtiğimiz Yıllarda Nasıl Acımasızca Uygulandığını Duyduğunuzda Müteşekkir Olacaksınız

Hepimiz vücut geliştirme derslerine katıldık. Günümüz dersleri oldukça zorlayıcı olsa da aslında geçmişte uygulanan bazı uygulamalara göre oldukça naiftir. Nasıl? Görelim.

Kaynak:https://www.mentalfloss.com/article/6…

1. Çoğu kişi için vücut derslerindeki en korkunç oyun yakartop olacaktır.

Ancak bildiğimiz şekliyle versiyon, Junior ROTC’nin 1922’de yayınladığı beden eğitimi kılavuzundaki versiyonla karşılaştırıldığında oldukça düzenli. O zamanlar bir grup dışarıda bir daire oluşturacak ve diğer grup içeride toplanacaktı. Dış çemberdeki takım, içeridekilere ağır deri toplarla saldırıyordu. Daha sonra iki takım yer değiştirecek ve rakibini en hızlı sürede deviren grup kazanacaktı.

2. Cinsiyetçilik hakim oldu.

1856 tarihli bir kitap, kızlara beden eğitimi dersinde nasıl giyineceklerini ve bir erkeğin elini nasıl sıkacaklarını öğretmeyi öneriyordu. 1890’ların spor kıyafetleri bile kızların özgürce hareket etmesini engelliyordu.

3. Sparta’da beden eğitimi bir hayatta kalma meselesiydi.

Sparta’da erkek çocuklar ‘agoge’ adı verilen sıkı bir beden eğitimi programına katılmak zorundaydı. 7-13 yaşları arasında gerçekleştirilen bu eğitimde öğrencilere az miktarda yiyecek veriliyor ve yiyecek çalmaya teşvik ediliyordu. Ancak yakalanırlarsa cezalandırılacaklardı.

4. Hepimizin bildiği balo salonu dansları o kadar da masum değildi.

Balo salonu dansı 1920’lerde Amerikan okullarında tanındı. Ancak bu dansın vücut geliştirme programlarına eklenmesinin nedeni Henry Ford’un caz müziğine karşı ırkçı tutumuydu. Ford, caz müziğinin Yahudiler ve Siyahlar tarafından Amerika’yı yozlaştırmak için yaratıldığına inanıyordu ve okullara balo salonu dansını dahil ederek caz müziğinin etkileriyle mücadele etmeyi umuyordu.

5. Ayrıca öğrencilerin başkanlık eğitim sınavını geçmeleri gerekiyordu.

1950’lerde, Amerikan gençliğinin fiziksel olarak yetersiz olduğu endişesiyle Başkanlık Fiziksel Uygunluk Ödül Programı başlatıldı. Bu testlerin amacı gençlerin fiziksel yeteneklerini ölçmekti ancak birçok eleştirmen, bu testlerin zorlukları nedeniyle askeri eğitime daha uygun olduğunu savundu.

6. Tavandan sarkan ipe tırmanmak oldukça tehlikeliydi.

Öğrencilerin metrelerce yüksekliğe tırmanmasını gerektiren bu test, tehlikeleri ve etkileri nedeniyle birçok eleştiriden sonra kaldırıldı.

7. Bazı okullar öğrencilerden harika performanslar talep ediyordu.

Özellikle 1960’larda La Sierra Lisesi’nin vücut antrenmanı programı, öğrencilerin donanmaya girmeye çalışan yetişkinlerden bile daha iyi performans göstermelerini bekliyordu. Bu güçlü program birçok eleştiriyle karşılaştı.

8. Ayrıca öğrencilerin duruşları da değerlendirilmiştir.

1950’li ve 1960’lı yıllarda Harvard ve Yale gibi bazı önde gelen üniversiteler öğrencilerinin durumunu değerlendirmek için çıplak fotoğraflarını çekti. Bu fotoğrafların asıl amacı vücut tipleri ile kişilik arasında bir orta yol temasının olup olmadığını araştırmaktı. Ortaya çıktığında büyük bir skandala neden oldu.

haber-altinozu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu