Ekonomi

Bilişim şirketlerinin gelirleri 400 milyar sınırına ulaştı

İSTANBUL (İGFA) –M2S Araştırma Şirketi tarafından bu yıl “M2S Araştırma Şirketi” sloganıyla gerçekleştirilen ve Türk bilişim sektörünün en değerli referans kaynağı olan “Türkiye’nin En Büyük 500 Bilişim Şirketi Araştırma-Bilişim 500” araştırmasında son aşamaya gelinirken ilk veriler açıklandı. Yeni Yüzyılımızda Daha İleri – Daha İleri”.

Bilişim dünyasının 2022 performansını öngörmek için hazırlanan araştırmaya göre, 2022’de listeye giren şirketlerin toplam geliri 2021’e göre yüzde 74 artarak 372 milyar TL’ye ulaştı.

Sıralamadaki şirketlerden 187’sinin yüzde 100’ün üzerinde büyüme gösterdiği araştırmada, 2022’de 89 yeni şirket yer aldı.

En yüksek büyüme yüzde 501 ile bir yazılım şirketinde gerçekleşti. Finans, perakende ve imalat gibi temel bölümler, en yüksek teknoloji yatırımı yapan segmentler olarak araştırmaya öncülük etmeye devam etti.

YAZILIM ÜRETİCİLERİ YÜZDE 84 ARTTI

Türkiye ekonomisinde değerli bir yere sahip olan ‘Türkiye Merkezli Üretici Yazılımları’ kategorisinde büyüme %84 oldu. Aynı zamanda sıralamadaki şirketlerin ortalama büyümesine yakın olan bu oran, Türk bilişim departmanında itici gücün yazılım olduğunu bir kez daha gösterdi.

Araştırmadan elde edilen ilk bilgileri takdirle karşılayan M2S Araştırma Şirketi Genel Müdürü Hasret Unan, şirketin 2022 yılında Bilişim 500 listesinde yer alan gelirlerinin 22 milyar dolar olduğunu belirterek, “Gelirler dolar bazında yüzde 41 azaldı. Ancak bu belirlemeye rağmen 2022 sıralamasında yer alan şirketlerin dolar bazında ortalama yüzde 10 büyüdüğünü görüyoruz.Sıralamaya dahil olan 165 şirket dolar bazında bu ortalamanın üzerinde bir büyüme performansı sergiledi. ” söz konusu.

2022 yılında iş süreçlerinde verimlilik için yapay zeka ve nesnelerin interneti yatırımlarının arttığını ve bu yatırımların artacağını vurgulayan Unan, “24 yıldır yürüttüğümüz araştırma ile çok değerli kilometre taşlarını ortaya çıkarıyoruz. bilişim bölümünün üzerinden neredeyse çeyrek asır geçti. Günümüzün yeni dünya düzeninde operasyonları kolaylaştırmak için sürdürülebilirlik ve dijital dönüşümün önemi herkes tarafından kabul edilmiştir. Küresel salgının hızlandırdığı dijital dönüşüm süreciyle birlikte sektörün geleceğinin nesnelerin interneti, bulut, yapay zeka ve buna bağlı olarak bilgi yönetimi ve güvenliğine yapılan yatırımlarla inşa edildiğini görüyoruz.

KoçSistem’in sponsorluğunda gerçekleştirilen “Türkiye’nin 500 Büyük Bilişim Şirketi Araştırma-Bilişim 500” araştırmasının bu yılki sonuçları, 9 Ağustos’ta İstanbul Fişekhane’de yapılacak ödül töreni ile açıklanacak.

Törende sektörde 35. yılını geride bırakan profesyoneller bu yıl da onurlandırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu