Ekonomi

Brent Petrol Düşüşe Başlayarak Avrupa Ekonomik Verilerini Etkiledi

Brent petrolünün varili uluslararası piyasalarda 87,76 dolardan işlem görüyor.

Dün 90,68 dolara yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 88,07 dolardan tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.23’teki kapanışa göre yüzde 0,35 azalarak 87,76 dolara ulaştı. Aynı zamanda West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü varil başına 83,5 dolardan alıcı buldu.

Avrupa’dan gelen zayıf ekonomik veriler petrol fiyatlarındaki düşüşü destekledi. Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyonla mücadele kapsamında attığı adımların talebe etkisi her geçen gün güçlenirken, Euro Bölgesi’nde özel sektör faaliyetleri Ekim ayında Kasım 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Almanya ve İngiltere gibi büyük ekonomilerin yavaşladığına dair bilgiler bu ülkelerde talebin azalabileceği endişesini artırdı. Yatırımcılar Avrupa Merkez Bankası’nın yarınki para politikası kararlarını ve Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’ın toplantı sonrasında yapacağı açıklamaları bekliyor.

Ayrıca Gazze’de Hamas tarafından rehin tutulan kişilerin serbest bırakılması ve İsrail ile Hamas arasındaki çatışmanın kontrol altına alınmasına yönelik diplomatik çabaların yoğunlaşması da petrol fiyatlarının kısmen gerilemesine neden oldu.

Öte yandan dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de güçlü ekonomik veriler açıklandı. Ticari üretim, beş aylık daralmanın ardından toparlanarak Ekim ayında arttı. Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkedeki ham petrol stoklarının 2,6 milyon varil azaldığını açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 1,5 milyon varil artacağı yönündeydi. Ülkede talebin arttığını gösteren veriler petrol fiyatlarındaki düşüşü sınırladı.

Uzmanlar günün ilerleyen saatlerinde ABD Enerji Bilgi İdaresi’nin açıklayacağı resmi rakamları bekliyor.

Brent petrolde teknik olarak 88,30 ile 88,41 dolar aralığının direnç, 87,72 ile 87,54 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

haberdelice.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu