Ekonomi

Çekya’da tırlar için Almanya yolundaki darboğaz sona erdi

TAHSİN AKÇA

Almanya başta olmak üzere AB ülkeleri ile ticarette değerli bir darboğaz haline gelen Çekya ile Türkiye’den çıkış yapan tırlar için transit geçiş kotası önceki gün varılan anlaşma ile kaldırıldı.

Böylece Türkiye’den gelen TIR’lar, 1 Temmuz’dan itibaren transit belgesine ihtiyaç duymadan Çek Cumhuriyeti’nden transit geçebilecek.

İhracatçıların AB’ye girişinde önemli bir geçiş noktası olan Çek Cumhuriyeti ile iki ülkenin ulaştırma bakanlıkları arasında varılan anlaşma ile TIR’ların transit kota sorununa takılmadan geçmesi sağlandı.

Türkiye ile Çekya arasında yıllık 10 bin tır geçiş kotası vardı.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkanı Fatih Şener, özellikle Almanya ile ticaretin önündeki önemli bir engelin kalktığını belirterek, “Kamyonlarımız Çekya’ya gelmeden önce Slovakya’da kota sorunu yaşamıyordu. Macaristan’da yıllık 130 bin geçiş kotası vardı. Çekya’ya gelince kota 10’du. 1000’e düştüğünde darboğaza neden oluyordu” dedi.

Kamyonların Polonya üzerinden Almanya’ya ulaşması için Çek Cumhuriyeti’nden 5-6 saat daha fazla yol kat etmesi gerektiğini kaydeden Fatih Şener, Çekya’dan kotanın kaldırılmasıyla hem zaman hem de enerji maliyeti açısından ciddi avantaj sağlanacağını söyledi.

2021’de Avrupa’ya giriş çıkış yapan tır sayısı yüzde 15 artışla 1 milyon 425 binden 2022’de 1 milyon 638 bine yükseldi.

Edirne’den Avrupa’ya açılan sınır kapılarından günlük ortalama geçen tır sayısı 2021’de bin 929 iken, 2022’de yüzde 14 artarak 2 bin 198 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu