Haber

Depremde 36 kişinin ölümüne neden olan Kervancıoğlu ve Pekel firarda

Kahramanmaraş depreminde Onikişubat ilçesindeki Ezgi Apartmanı ilk saniyelerde çöktü, 36 kişi hayatını kaybetti. Binadaki dairelerin yarısı Kahramanmaraş’ta 4 şubesi bulunan Kervan Pastaneleri’nin de sahibi olan Kervancıoğlu ailesine aitti. Depremin ardından yapılan incelemelerde Ezgi apartmanının zemin katında bulunan pastane şubesi için yapılan tadilatın deprem sırasında büyük hasara yol açtığı ortaya çıktı. Depremde hayatını kaybeden apartman yöneticisi Mustafa Doğruoğlu, o dönemde tadilat nedeniyle oluşan kayıpları belgeleyerek Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurdu. Ancak yanıtta tadilatın binaya zarar vermediği ve imar afından faydalandığı belirtildi.

Birgün yazarı Timur Soykan, bugünkü yazısında deprem sonrası gündeme gelen tartışmaları ve yargı sürecini aktarırken, faillerin firarda olduğunu yazdı. Ezgi Apartmanı’nda oğlu, gelini ve torunu hayatını kaybeden Nurgül Göksu’nun çabaları sayesinde delillerin enkaz altından toplandığını belirten Soykan, tüm bu süreçte eski belediye başkanı Sami Kervancıoğlu’nun da işe yaradığına dikkat çekti. MÜSİAD Başkanı ve kentte etkili olan kişi tutuksuz yargılandı. Soykan, “Göz göre göre kaçtılar” başlıklı yazısında süreci şöyle anlattı:

“(…) aylar sonra Sami Kervancıoğlu ifadeye çağrıldı ve yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı. Kervancıoğlu’nun avukatları, binayı 1997 yılında yapan müteahhit Yakup Aktaş’ı suçladı. Katların kaçak yapıldığını savundu.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Ezgi Apartmanı ile ilgili olarak Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği’nden bilirkişi raporu talep etti. 7 öğretim üyesinin hazırladığı rapor cuma günü savcılığa ulaştı. Raporda, yıkımda esas olarak binayı inşa eden müteahhit ile binayı yenileyen Kervan Pastanesi’nin kusurlu olduğu belirtildi.

KTÜ’nün raporunda, Kervan Pastanesi’nin giydirme cephesinde havalandırma amacıyla delikler açıldığı, zemin kat ile asma kat arasında perde kolonunun kesildiği, pastanenin servis asansörü için tabliyede boşluk açıldığı belirtildi. statik ve mimari projeye dahil edilmemiştir. Bunlar izinsiz ve projesiz yapıldı.

Yüklenici bir temel araştırması yapmamıştır. Rapora göre; Binadaki temel kirişleri donatı alanı açısından yetersizdi. Binada kaçak zemin de vardı.

Binanın yıkılmasına neden olan eksiklikler ve dışarıdan yapılan müdahalelerde teknik sorumlunun da kusurlu olduğu belirlendi. Teknik sorumlu Mehmet Tekin tutuklandı.

KTÜ’nün raporunun ardından Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı, Kervan Pastanesi sahipleri Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’in hazır bulunarak savcılığa getirilmesini talep etti. Ancak polis, Sami Kervancıoğlu ve Mustafa Pekel’i kayıtlı adreslerinde bulamadı. Telefonlarına da cevap vermediler. Bunun üzerine savcılık, Kervan Pastanesi sahipleri hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Avukatının verdiği bilgiye göre; Binanın müteahhidi Yakup Aktaş hakkında, 80 yaşında olduğu ve ciddi sağlık sorunları olduğu gerekçesiyle adli inceleme kararı sürüyor.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu