Ekonomi

Enflasyon soğudukça Fed olası bir toparlanma sinyali veriyor

ABD Merkez Bankası’ndan gelen sinyaller para politikasında bir değişikliğin ufukta olabileceğini gösteriyor, ancak ABD faiz oranlarını düşürmeye yönelik acil bir plan yok. Fed’in gösterge gecelik faiz oranı geçen yılın Temmuz ayından bu yana %5,25-%5,50 civarındaydı, ancak son açıklamalar daha gevşek bir politikaya doğru gerçek bir eğilim olduğunu gösteriyor.

Fed’in en büyük endişesi olan enflasyonun düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. Ticaret Bakanlığı’nın Cuma günü açıkladığı üzere, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %2,6 arttı. Daha da önemlisi, altı aylık ve üç aylık yıllık bazda bakıldığında enflasyonun Merkez Bankası’nın %2 hedefinin altına düştüğü görülüyor.

Fiyat baskılarındaki bu azalma piyasa beklentilerinde bir değişime yol açtı; yatırımcılar artık yavaş yavaş Fed’in 19-20 Mart toplantısı yerine 30 Nisan-1 Mayıs politika toplantısını bu yılki olası faiz indirimlerinin başlangıcı olarak tercih ediyor. Fed yetkilileri enflasyondaki ilerlemeyi kabul ediyor ancak mevcut durumun faiz indirimleri için henüz tatmin edici olmadığını savunuyor. Eninde sonunda oran ayarlamaları meydana geldiğinde sürpriz piyasalardan kaçınmayı hedefliyorlar.

Fed Lideri Jerome Powell ve diğer yetkililer, enflasyonla mücadelenin “acısını” vurgulayan bir tondan daha iyimser bir görünüme geçerek üsluplarını değiştirdiler. Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee ve Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, önemli ekonomik gerilemeleri önleyecek “altın yol”dan bahsetti ve Bostic, faiz indirimlerine daha erken başlanması yönündeki beklentilerini bile değiştirdi.

Powell bu açıklamayı doğrudan kullanmadı ancak ekonominin “yumuşak iniş” olasılığını kabul etti. Fed Lideri Christopher Waller geçtiğimiz günlerde mevcut düşük işsizlik ve enflasyon senaryosunu “olabildiğince iyi” olarak tanımladı.

Politika değişikliği potansiyeli, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 2024’teki ilk toplantısının ardından önümüzdeki Çarşamba günü yapılacak politika açıklamasında ve Powell’ın müteakip basın toplantısında daha net hale gelebilir.

Başkan Michelle Bowman ve Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester gibi daha şahin Fed politika yapıcıları, enflasyon düşmeye devam ederse faiz indirimi olasılığını kabul etti. Dallas Fed Başkanı Lorie Logan da daha sürdürülebilir bir ekonomiye yönelik önemli ilerleme kaydedildiğini ancak faiz artırımının bir olasılık olarak gizli tutulduğunu belirtiyor.

Fed’in fiyat istikrarı ve maksimum istihdama ilişkin ikili görevine artık daha dengeli bir perspektiften yaklaşılıyor. Politika yapıcılar her iki yönde de aşırıya kaçmamanın öneminin farkındadır. San Francisco Fed Başkanı Mary Daly geçtiğimiz günlerde ekonomi ve siyasete yönelik riskleri “dengeli” olarak nitelendirdi.

Fed’in 2024’e temkinli yaklaşması nedeniyle, faiz indirimlerine yönelik yaklaşımın, 2022’deki agresif faiz artırımlarına kıyasla daha ölçülü olması bekleniyor. Analistler, Fed’in bu yılki toplantısında faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızı konusunda kapsamlı bir tartışma yapmasını bekliyor. ay ve enflasyonla mücadelenin karmaşıklıklarına odaklanmak.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu