Haber

Fransa’da Danıştay okullarda abaya yasağını onayladı

Fransa’da Danıştay, okullarda abaya yasağının kaldırılması yönündeki talebi reddetti.

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda abayanın yasaklanması kararına yapılan itirazı memnuniyetle karşıladı.

Mahkeme, okullarda abaya yasağını, bu yasağın “özel hayata, ibadet ve eğitime saygı hakları ile ayrımcılık yasağı ilkesini” ihlal etmediği gerekçesiyle onayladı.

Danıştay, kararında, kız öğrencilerin abaya adı verilen uzun elbiseyi, erkek öğrencilerin ise kamiş adı verilen cübbeyi dini amaçla giydiklerini ve bu amaçla kullandıklarını savundu.

Mahkeme, mevzuatın okullardaki öğrencilerin dini bağlılıklarını gösteren sembol veya kıyafet giymelerini yasakladığını belirtti.

Fransa’da tartışmalı abaya yasağı kararı

Eğitim Bakanı Gabriel Attal’ın 27 Ağustos’ta okullarda laikliğe aykırı olduğu gerekçesiyle abaya ve cübbe tarzı uzun elbise giyilmesine izin vermeyeceğini açıklaması tartışmalara neden oldu.

Hükümet Sözcüsü Olivier Veran, 28 Ağustos’ta ülkedeki okullarda giyilmesi yasaklanacak abaya ve benzeri uzun elbiselerin “siyasi saldırı aracı” olduğu yorumunu yapmıştı.

Attal, 31 Ağustos’ta France Inter radyosuna konuk olarak yaptığı konuşmada, yeni eğitim-öğretim yılından itibaren kızların giydiği feracelerin ve erkek çocukların giydiği cübbenin yasaklanacağını duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, öğrencilerin okullarda ferace giyme yasağından taviz vermeyeceklerini belirtti.

Abaya yasağı kararı, ADM Derneği tarafından temel özgürlüklere aykırı olduğu gerekçesiyle Danıştay’a taşınmıştı.

Attal, 4 Eylül’de okula feraceyle gelen 298 öğrencinin tespit edildiğini, bu öğrencilerden 67’sinin yasağa uymadığı için evlerine gönderildiğini söyledi.

altinovaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu