Haber

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Bölgede insan vicdanının kabul etmeyeceği vahşetler yaşanabilir.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Bugün görüldüğü gibi bölgemizde hiçbir insan vicdanının kabul edemeyeceği vahşetler yaşanabilir. Tüm uluslararası kurallar ve uluslararası hukuk ayaklar altına alınabilir.”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte memleketi Batman’daki Necat Nasıoğlu Külliyesi bünyesinde yapımı tamamlanan Leyla Nasıroğlu Kütüphanesi, Hatice Nasıroğlu Konferans Salonu ve Azze Nasıroğlu Kur’an Kursu ve Taziye Evi’nin açılışını yaptı.

Bakan Şimşek, açılan tesislerin önemine değindi. Kente yapılan yatırımlara değinen Bakan Şimşek, “Burası bir ilim ve irfan merkezidir. Siyasette insanı merkeze alan bir ideolojimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde her zaman bunu esas aldık. milletimize, milletimize hizmet etmek. Bunun en kıymetlisi eğitimdir. Çünkü nesillerin ülkeleri dönüştürmesi, başarıya ulaştırması kolaydır.” Formül eğitimdir. Batman’da eğitime yaptığımız yatırım 20 yılda ortalama 26 kat arttı. Eğitim desteği kapsamında öğrencilerimize 35 milyon kitap dağıtıldı. Biz çocukken okul açıldığında ailelerimiz kitap ve defterlerle ortalıkta dolaşıyordu. Bugün çok şükür devletimiz sadece derslik vermiyor, her alanda sadece eğitim desteği vermiyor. Bu dönemde pek çok ülkede olmayan bir anlayışla eğitime destek veriyor. Batman’da bugün derslik başına düşen öğrenci sayısı 24’tür. Bazı okullarda bir derslikte 5 derslik eğitim veriliyordu. Son 20 yılda 9 binin üzerinde öğretmen burada görev yapma imkanı buldu. Üç kat arttı. Eğitim bizim en büyük önceliğimizdir. “Takviyeler devam edecek. Bütçeyle eğitime destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

“Bütün uluslararası kurallar, uluslararası hukuk çiğnenebilir”

Bu coğrafyada yaşanan savaşlara değinen Şimşek, “Bu coğrafyada güçlü olmak istiyorsak bunun yolu eğitimden geçer. Çünkü eğitimde ve teknolojide bu eşikleri aşamazsak maalesef o zaman” dedi. Bugün görüldüğü gibi bölgemizde hiçbir insan vicdanının kabul edemeyeceği vahşetler yaşanabilir. Bütün uluslararası kurallar, uluslararası hukuk ortadadır.” “Bu yüzden eğitime, bilime ve teknolojiye daha fazla yatırım yapacağız” dedi.

Batman’da sağlık alanında yapılan yatırımlara da değinen Şimşek, “Batman’da son 20 yılda sağlık alanında geçmiş 70-80 yıllara göre kat kat fazla yatırım yaptık. Yatırım tutarı 39 kat arttı” Uzman doktor sayısı 14 kat arttı, hastane sayısı iki katına çıktı ama “Özel sektörün önünü açtığımızdan beri çok büyük yatırımlar yapıldı. Bu sağlıkta da önemli bir üs haline geldi” dedi.

“Büyükşehir olursanız şaşırmayın”

Batman’ın büyükşehir olma ihtimalinin bulunduğunu belirten Bakan Şimşek, şöyle devam etti:

“Bir şehrin altyapısı, teşvikleri ve girişimci ruhu varsa o şehir mutlaka ülkenin refahına çok değerli bir katkı sağlar. Batman’ı Türkiye’nin yeni yüzyılının en değerli büyüme motorlarından biri olarak görüyorum. Batman’da muazzam bir girişimcilik ruhu var.” Gaziantep’ten sonra girişimciliğin en güçlü olduğu ilimizdir. Nüfus hızla artıyor. Yakında büyükşehir olursanız şaşırmamalısınız. Çünkü çok büyük bir gelişme var. 500 yatırımcı yer bekliyor. 500 yatırımcı istihdam demektir. Şu anda üzerinde çalıştığımız sektörleri faaliyete geçirirsek 500 yatırımcı sırada bekleyecek. Düşünürsek Batman çok değerli bir sanayi üssü, Türkiye’nin değerli bir sanayi üssü olacak. Bu sanayi üssünü limanlara nasıl bağlayabiliriz, diğer ülkelere nasıl ürün gönderebiliriz diye düşünüyoruz. Küçük bireysel sorunlarla uğraşmıyoruz. Uzun bir aradan sonra Batman milletvekillerimiz bunun ufak tefek sorunlarla ilgili olmadığını söylüyor. Kentin makro sorunlarıyla ilgili ziyaretlerimize geliyorlar, bu da Batman için büyük bir kazanç.” – YARASA ADAM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu