Ekonomi

Hem nakit hem de banka krizi: ABD ekonomisinde çifte alarm

ABD ekonomisi bir nakit kriziyle karşı karşıya kalırken, bankacılık krizinin etkileri artıyor.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borcu sınırlamak için alınan tedbirlerin 1 Haziran’a kadar tükenebileceği ve bu tarihten sonra ülkenin nakit sıkıntısı çekebileceği uyarısında bulunurken, ABD’de bir banka daha sıkıntıya düştü.

ABD’de 3 bankanın 2 ay içinde iflasının ardından mali sıkıntılar yaşayan bölge bankası PacWest’in de “satış” dahil stratejik seçeneklerini değerlendirdiği bildirildi.

Bloomberg’in anonim kaynaklara dayanan raporuna göre, PacWest’Bir mali müşavir ile çalıştığı bildirildi.

Bankanın satışa açılmasına rağmen resmi bir açık artırma sürecini başlatmadığı belirtilen haberde, “satış”Dahil olmak üzere stratejik seçeneklerin olduğu kaydedildi.

Söz konusu haberin ardından PacWest hisseleri yaklaşık yüzde 55 değer kaybetti.

Mart ayı başında Silicon Valley Bank (SVB) ve Signature Bank’ın iflas etmesiyle başlayan bankacılık şubesindeki yükler, 2015’te mevduat kayıpları ortaya koyan First Republic Bank hisselerindeki sert düşüşle yeniden gündeme geldi. ilk çeyrek bilançosu geçen hafta açıklandı.

ABD Federal Mevduat Sigorta Fonu, bu haftanın başlarında First Republic Bank’ın kapatılacağını ve varlıklarının JPMorgan Chase tarafından satın alınacağını duyurdu.

Böylece First Republic Bank, faiz oranlarındaki sert yükselişin ardından ABD’de 2 ay içinde iflas eden üçüncü banka oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu