Ekonomi

IMF kripto eylem planını yayınladı

Investing.com – Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkelerin kripto varlıklarına karşı nasıl hareket etmesi gerektiğini içeren 9 maddelik bir tavsiye niteliğindeki eylem planını yayınladı.

IMFtarafından öne sürülen kripto eylem planının merkezinde bitcoinBir de kripto paralara yasal statü verilmemesi konusu var.

Uluslararası Para Fonu, IMF üyesi ülkelerin kripto varlıklara yönelik uygun bir politika anlayışı benimsemelerine rehberlik etmek için “Kripto Varlıklar İçin Etkili Politikaların Unsurları” başlıklı bir makale yayınladı.

Yazıda, son yıllarda bazı kripto para borsalarının ve kurumlarının çökmesiyle birlikte departmanla ilgili çabanın ülkeler için öncelik haline gelmesi gerektiğinden bahsedilirken, harekete geçilmemesinin bir savunmasının olmaması gerektiğinin altı çizildi. bu konuda.

9 maddelik yazıda altı çizilen en değerli tavsiye, parasal egemenliğin ve istikrarın korunması için para politikası yapısının güçlendirilmesi ve kripto para birimlerine yasal bir statü verilmemesi oldu.

Bitcoin’i yasal para birimi olarak ilan eden ilk ülke El Salvadorve sonra bu akımı takip ederek Orta Afrika CumhuriyetiIMF tarafından sert bir şekilde eleştirildi.

G20 yetkilileri IMF’nin tavsiyelerini uygun buldu

Yayınlanan makale ayrıca Hindistan’da toplanan G20 yetkililerinin tavsiyelerinin yanı sıra çoklu sermaye akışlarına karşı korunmanın geliştirilmesi ve uygulanması, kripto para birimleri ile ilgili net vergi kuralları, yasaların açıklığa kavuşturulması ve tüm kripto para birimi endüstrisi için gerekli gözetimi içeriyor.

IMF, yetkililerin tavsiyeleri memnuniyetle karşıladığını söylerken, kripto varlıkların küresel olarak benimsenmesinin para politikasının işleyişini tehdit edebileceği, sermaye akışlarının kontrolünü kaldırabileceği ve finansal riskleri artırabileceği konusunda uyardı.

G20 yetkilileri önerilen tavsiyeler arasında kripto varlıkların resmi para birimi haline getirilmemesi gerektiği konusunda genel olarak kabul edildi. Bazı yöneticiler, kripto varlık piyasaları için sert önlemler alınabileceği yönünde görüş bildirdi.

Author: Günay Caymaz

akdeniz-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu