Teknoloji

iPhone Cihazlara Üçüncü Parti Uygulamalar da Yüklenebiliyor

iPhone, 3. parti yazılım yükleme özelliğini sunmayı planlıyor. AB tarafından USB-C soketi kullanımına da zorlanan iPhone cihazlarına da gelmesi bekleniyor.

Avrupa Birliği tarafından 2022 yılında yayınlanan ve 2023 yılında uygulamaya konulan dijital hizmetler kanunu, yasa dışı içeriklerin kaldırılmasına ilişkin kurallar, geniş şeffaflık tedbirleri, küçüklerin korunmasına yönelik tedbirler gibi birçok yeni dijital çerçeveyi beraberinde getiriyor.

Yıllardır standart formda üçüncü parti yazılımların yüklenmesinin mümkün olmadığı iPhone cihazlarına App Store dışında uygulamaların yüklenmesi engelleniyor ancak Apple’ın dijital hizmetler kanunu çerçevesinde bu yasağı mart ayına kadar kaldırması gerekiyor. Avrupa Birliği’nde yürürlüğe giren yasa, aksi takdirde cezalarla karşı karşıya kalacak.

Apple’ın bu yasaya karşı hamlesi ne olacak?

Apple’ın bu özelliği aslında yıllardır tartışma konusu olmuş, bir taraf bu özelliğin iPhone cihazları için virüslere ve yavaş çalışmaya karşı koruma kalkanı olduğunu savunurken, diğer taraf bu durumun içinden çıkılamayan kullanıcı deneyimine neden olduğunu söyledi. Kısıtlı bir uygulama havuzunun

Bu yasanın üçüncü taraf uygulamaları yükleme özelliğine sadece Apple değil, aynı zamanda ücretli uygulama üreticileri de korsanlığın yaygınlaşmasına neden olabileceği gerekçesiyle karşı çıkıyor. Bu duruma karşı Apple bunu ücretli bir özellik olarak sunabilir ve bu özelliğin kullanımını azaltabilir. Fiyat konusu henüz katı değil.

.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu