Haber

Işınlanmış suya maruz kalan iki işçi hastaneye kaldırıldı

2011 yılında yaşanan deprem ve ardından gelen tsunami nedeniyle hasar gören Fukushima Nükleer Santrali’ni temizleyen çalışanlarda radyasyon tespit edilmesi üzerine panik yaşandı.

TEPCO, gelişmiş akışkan sisteminde boru temizleyen 5 çalışandan 2’sinin gevşetilen borulardan püsküren ışınlı suya maruz kaldığını ve tedbir amaçlı hastaneye kaldırıldığını duyurdu.

TEPCO, doktorların teşhisleri sonucunda çalışanların sağlık durumlarının iyiye gittiğini, radyasyon yanığı olasılığının da düşük olduğunu belirtti. Beş personelden dördünün vücudunda radyasyon tespit edildiğini kaydeden TEPCO, 2 çalışanın radyasyona daha fazla maruz kalması nedeniyle gözetim altında tutulduğunun altını çizdi.

GÜVENLİK DENETİMLERİ BAŞLADI

Japonya’nın Fukushima Nükleer Santrali’ndeki üç reaktör, 2011 yılında yaşanan depremin ardından yaşanan tsunami nedeniyle hasar görmüş ve reaktörlerde nükleer erime başlamıştı. Reaktörlerde soğutma amacıyla kullanılan ve radyoaktif yakıt çubuklarıyla temas halinde olan su, santral yerleşkesinde depolanarak Gelişmiş Sıvı İşleme Sistemi (ALPS) ile temizlenerek 2023 yılı Ağustos ayında okyanuslara salınmaya başlandı.

Okyanusları ve deniz canlılarını kirlettiği için eleştirilerin hedefi olan Japonya Başbakanı Fumio Kishida, eleştirilere bölgeden gelen deniz ürünlerini yiyerek karşılık verdi.

hizanajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu