Haber

İsrail’de rehineler için 5 günlük yürüyüş

Hamas’ın kaçırıp Gazze’de gözaltına aldığı rehinelerin yakınları ve aileleri Salı günü Tel Aviv’den Kudüs’e beş günlük yürüyüşe başladı. Rehinelerin bir an önce serbest bırakılmasını talep eden aktivistler, Başbakan Binyamin Netanyahu’nun Tel Aviv’deki ofisinin önünde 63 kilometrelik yürüyüşe başladı. 7 Ekim Hamas saldırılarının ardından rehinelerin akıbetini gündemde tutmak amacıyla kurulan Rehine ve Kaybolan Aileler Forumu hareketine yüzden fazla kişi katılıyor. Yürüyüşe katılan çok sayıda aktivistin rehineler için uzlaşma talep eden pankartlar taşıdığı görüldü.

Son zamanlarda İsrail ile Hamas arasında müzakereler yapıldığına dair haberler çıkıyor. Başbakan Netanyahu pazar günü NBCKendi televizyon kanalına verdiği röportajda rehinelerin serbest bırakılması konusunda uzlaşma ihtimalinin bulunduğunu belirtti.

Pazartesi günü Hamas’ın askeri kanadı, İsrailli yetkilileri, İsrail hapishanelerinde tutulan bazı rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Gazze’de tutulan rehinelerin serbest bırakılması için Katar’ın aracılık ettiği müzakerelerden “geri çekilmekle” suçladı. Rehine ve Kaybolan Aileler Forumu ayrıca İsrail hükümetinden, Gazze’deki rehinelerin serbest bırakılması konusunda uzlaşmada masadaki taleplerin neler olduğunu açıklamasını istiyor.

Öte yandan Uluslararası Kızılhaç Komitesi Lideri Mirjana Spoljaric, Cenevre’de rehinelerin yakınlarıyla görüştü. Toplantıda İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ve Sağlık Bakanı Menachem Buso da hazır bulundu.

Cohen daha sonra düzenlediği basın toplantısında Kızıl Haç’tan hiçbir temsilcinin şu anda rehinelerden herhangi biriyle konuşamadığını söyledi. Rehinelerde “hayat belirtisi yok” diyen Cohen, “Şu ana kadar rehinelerle hiç kimse görüşmedi” dedi.

İsrail bombardımanı rehineleri de tehlikeye atıyor mu?

İsrail’in Gazze’yi yoğun bombardımanıyla rehinelerin hayatını tehlikeye attığı yönünde de eleştiriler var. Salı günü İsrail ordusu, 19 yaşındaki İsrail askeri Noa Marciano’nun öldüğünü doğruladı. Ordunun açıklamasından bir gün önce Hamas, askerin İsrail bombardımanında öldürüldüğünü iddia eden görüntüler yayınlamıştı.

ABD ve AB’nin terör listesinde yer alan Hamas’ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 11 bin 200’den fazla Filistinlinin öldürüldüğünü, hayatını kaybedenlerden 4 bin 630’unun ise öldürüldüğünü söyledi. çocuklar. açıkladı.

AFP/SÖ,TY

VPN ile DW Türkçe’ye nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu