Haber

İyi Parti’nin “Deprem Felaketi Sonrası Mersin’de Artan Nüfus Fazlalığının Neden Olduğu Sorunların Araştırılması” Önerisi AKP ve MHP tarafından destekleniyor…

İYİ Parti’nin “Deprem sonrası Mersin’de yaşanan büyük nüfus artışının yol açtığı sorunların ve alınacak tedbirlerin araştırılması” önerisi AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. İYİ Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, “Mersin taşıyabileceğinden çok daha ağır bir yüke maruz kalmıştır. Bilinmektedir ki depremin ardından 1 milyon 916 bin nüfusa sahip Mersin’e 400 bin vatandaşımız yerleşmiştir. 2022’nin prestiji ve kayıt dışıyla birlikte 400 bin Suriyelinin yaşadığı bir yer.”

İYİ Parti’nin “deprem felaketi sonrası Mersin’de yaşanan büyük nüfus artışının yol açtığı sorunların irdelenmesi ve alınacak tedbirlerin belirlenmesi” amacıyla TBMM Başkanlığı’na sunduğu meclis araştırma önergesinin kümelenme önerisi görüşülecek. Genel Kurul bugün, AKP tarafından TBMM Genel Kurulu’nda kararlaştırıldı. MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Teklif ilişkisini anlatan YETERLİ Partisi Mersin Milletvekili Behiç Çelik, şunları söyledi:

“MERSİN, TAŞIYABİLECEĞİNDEN ÇOK AĞIR BİR YÜKLE MARUZ KALDI”

“10 ili vuran bu büyük felaketin teknik ve sosyal etkileri tüm yurtta hissedilmeye devam ediyor. Devletin ihmalkar, sorumsuz ve vicdansız uygulamaları nedeniyle bölgede yaşayan milyonlarca vatandaşımız başka illere göç etmek zorunda kaldı. Mersin kaldırabileceğinden çok daha ağır bir yüke maruz kaldı.2022’nin prestijiyle 1 milyon 916 bin nüfusa sahip ve yaklaşık 400 bin kişinin yaşadığı Mersin’e depremin ardından 400 bin vatandaşımızın yerleştiği biliniyor. Suriyeliler kayıt dışı nüfusla birlikte yaşamaktadır.

Yüzde 40’a tekabül eden bu nüfus artışı, kamu ve belediye hizmetlerinde aksamalara ve altyapı sorunlarına neden oluyor. Ekonomik, sosyal, sosyolojik ve demografik açıdan önemli zorluklar ortaya çıkmaktadır. Merhametli, hoşgörülü ve cesur Mersin halkı her zaman olduğu gibi vatandaşını en iyi şekilde ağırlamayı biliyor, yaralarını sarmasını biliyor, bundan asla şüphe duyamayız. Bir ile bu kadar büyük bir yükün yüklenmesi, afeti felakete çeviren hükümetin sorumsuzluğunun yeni bir örneğini oluşturmaktadır.

“AKP İktidarı, MERSİN’İ KENDİ KADERİNE BIRAKARAK SORUNA DİKKAT ETMEYE DEVAM ETMEKTEDİR”

Mersin halkı, sınırı aştığı yönündeki tüm davetlere rağmen hükümetin ilgisizliğinden şikayetçi. Mersin’deki sağlık kuruluşlarında 23 bin hasta tedavi edilirken evler, yazlıklar ve boş apartmanlar tamamen dolup taşarken; Başta su olmak üzere temel ihtiyaçlarda aksama riskleri yaşanırken, AKP iktidarı soruna seyirci kalmaya ve Mersin’i kendi kaderine terk etmeye devam ediyor. Buna asla izin vermeyeceğiz.

22 Şubat 2023 tarihinde Mersin’de faaliyet gösteren 47 sivil toplum kuruluşu bir açıklama yaparak hükümete çağrıda bulundu. Bir; Mersin’i özel bir statüye sokmak. İki; Merkezi bütçeden ayrılan kaynakların arttırılması. Uçmak; Depremzedeler için istihdam ve teşvik programlarının sadece İşkur tarafından başlatılması. Dört; Deprem yardımı dağıtımında Mersin’e hassasiyet gösteriliyor. Beş; Yatırım teşvik sisteminde üçüncü bölgede yer alan Mersin, beşinci bölgeye alınmıştır. Altı; İlan edilen turizm alanlarının derhal yatırıma dönüştürülmesi. Yedi; Şu anda yarım kalan baraj, havaalanı, organize sanayi bölgesi, otoyol, liman, toplu taşıma ve toplu konut projelerinin tamamlanması. Mersin sahipsiz sanmayın. Siyasi başarı kaygınızla Mersin’i cezalandırmaya çalışmayın. Mersin’in sorumluluğunun bilincinde olun ve bir an önce halkımızın yükünü hafifletin.”

“MERSİN, ANKARA, İSTANBUL, İZMİR İLE BİRLİKTE GÖÇTEN EN FAZLA ETKİLENEN İL OLDU”

İYİ Parti’nin grup önerisi üzerine söz alan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, şunları söyledi:

“Depremden kurtulanların ilk aklına gelen şehri terk etmek oldu ve göç başladı. Bu göçlerden 5 milyon kişinin etkilendiği söyleniyor. Ankara, İstanbul ve İzmir ile birlikte göçlerden en çok etkilenen il Mersin oldu. İnsanların kendi alanlarını terk etmesinden kaynaklanan sorunlar vardır.İlk etapta tarım yapan insanların tarım arazilerini işleyememesi ve oradaki tarımsal faaliyetlerin durması gibi sorunlar bir yandan diğer yandan da bu insanların göç ettikleri yerlerde yaşadıkları sorunlar var.

Ankara, İstanbul, İzmir ve Mersin’den sonra Antalya, Muğla, Elazığ ve Eskişehir illerinin yoğun göç aldığı söyleniyor. Gittikleri yerlerde tekrar barınma sorunu söz konusu çünkü kiralarda çok ciddi artışlar yapıldı. İş bulma, çocukların eğitimi, sağlık ve ruhsal sorunlar gibi sorunlar devam ediyor. Göç eden insanların yaşadıkları yerlerde şehirlerin yaşanabilir hale getirilmesi, göç ettikleri illerin nüfus artışına bağlı olarak altyapı ve benzeri hizmetlerin güçlendirilmesi gerekmektedir.

“DEPREM MAĞDURLARI HAKKINDA YÜRÜTÜLMESİ GEREKEN ÇALIŞMALAR”

Depremzedelere yönelik çalışmaların yapılması gerekmektedir. Ağır travma yaşayan vatandaşlarımızın yeni yerleşim yerlerinde ek sorunlar yaşamasını istemiyorsak onlar için analizler üretmemiz gerekiyor. Her aile ile ayrı ayrı görüşülmelidir. Bu ailelerde kimler öldü, kayıpları ne, anne babaların çalışma durumları, çocukların eğitim durumları, psikolojik desteğe ihtiyaçları var mı; Bütün bunların incelenmesi gerekiyor.

Bölgesel kalkınma stratejisi dikkate alındığında işini kaybeden velilerin istihdamı için planlı bir yönetim ve yönlendirme yapılması, çocukların okulla olan bağlarının mutlaka sürdürülmesi gerekmektedir.

“MERSİN’E 400 BİNDEN FAZLA DEPREM VATANDAŞININ GELECEĞİNİ TAHMİN EDİYORUZ”

CHP Kümesi adına söz alan Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, şunları söyledi:

“Depremden sonra vatandaşlarımız deprem bölgelerinden göç etmeye başladı. Mersin deprem bölgesine yakın ama deprem riskine inanarak birçok vatandaşımızın göç ettiği bir şehir oldu. deprem bölgesinde yaşayanlar Mersin’de yaşıyorlar, yazlıkları var, ikinci evleri var.

Depremzedelerimizin başımızın üstünde yeri var. Ancak şu bir gerçektir; Depremden önce Mersin’de 400 bin civarında mülteci yaşıyordu. Depremzedelerimizin gelmesiyle Mersin’in nüfusu yaklaşık yüzde 40 arttı. O kadar yoğun ki vatandaşlarımızın Mersin’e gelmesiyle birlikte başta Mersin Büyükşehir Belediyesi olmak üzere belediyelerin öz kaynakları ile bu yükü taşıması mümkün değil.

“MERKEZİ YÖNETİMİN MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE EK KAYNAK AKTARMASI GEREKİYOR”

Bu durumu göz önünde bulunduran merkezi hükümetin Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne ek kaynak aktarması gerekiyor. Başta İller Bankası olmak üzere Mersin’e takviye yapılmalıdır. Mersin’in bu yükü kaldırabilmesi için Mersin’in afet bölgesine dahil edilmesi veya Mersin’e özel statü verilerek daha fazla kaynak verilmesi gerekiyor. Bu noktada özellikle Belediye Başkanımız Vahap Seçer yalnız kaldı. Hiçbir bakandan veya İller Bankasından arayıp soran olmadı. Deprem gibi bir afetten sonra büyükşehir belediye başkanını aramazsanız ne zaman arayacaksınız?

Mersin kuraklıkla risk altında. Barajlarımızın su seviyesi tehlikeli bir noktada. Altyapımız alarm veriyor, yollarımız araç trafiğini kaldırmıyor. Merkezi hükümet bu konuda Mersin’e bir an önce destek vermelidir. Tüm bunlara rağmen Mersin Büyükşehir Belediyemiz ve tüm belediyelerimiz deprem bölgesinde ilk günden bu yana canla başla çalışıyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi sizin deprem bölgesinde yapmadığınız yardımı yaparken Mersin’e gelen depremzedelerimize de destek oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu