Haber

Kömür üretimimiz yüzde 11 arttı

ANKARA (İGFA) –Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER), 2022 yılında kömür üretimindeki artışa dikkat çekti. TÜİK verilerine göre 2022 yılında linyit ve taşkömürü üretimimiz bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 82 milyon 336 bin ton olarak gerçekleşti.

Türkiye Kömür Üreticileri Derneği (KÖMÜRDER) Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan, “2022 yılında ülkemizde 1 milyon 400 bin ton satılabilir taşkömürü ürettik. kömür üretimi yaklaşık yüzde 14 arttı. Satılabilir linyit üretimimiz de bir önceki yıla göre yüzde 11 artarak 80 milyon 929 bin ton olarak gerçekleşti. Kömür üretimindeki artışın 2023 yılında da devam edeceğini öngörüyoruz. Türkiye’nin güç karışımının birincil kaynağı olan kömürün güç siyasetindeki yeri ve geleceğini 4. Temiz Kömür Teknolojileri Zirvesi’nde (CCTS) uzmanlarla tartışacağız. 24-25 Nisan 2023 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştireceğimiz.

Erdoğan, Zirve’nin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın desteğiyle Dünya Kömür Birliği’nin (WCA) uluslararası ortaklığında KÖMÜRDER tarafından gerçekleştirileceğini bildirdi.

KÖMÜRDER Lider, Zirve’de Avrupa’da yaşanan elektrik kriziyle birlikte güç siyasetindeki yeri hızla değişen kömürün, saf teknolojilerle üretimin ve kömür madenciliğinde iş sağlığı ve güvenliğinin gelecek senaryolarının değerli gündem maddeleri oluşturacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! Ankara evden eve nakliyat
tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu