Haber

KYK yurdundan atılan öğrenci oturma eylemi başlattı

İstanbul’daki Esenyurt Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalan İstanbul Üniversitesi öğrencisi Burak Başer, bir aylık yurt fiyatını ödeyemediği gerekçesiyle yurttan atıldı. Başer, olayı toplumsal medya hesabında duyurduktan sonra, konuk olarak 10 gün kalmasına müsaade verilen yurttan ikinci kere kovuldu.

Bunun üzerine yurt önünde oturma hareketi yapmaya başlayan Başer, “Bu yaşadığım adaletsizliği kabul etmiyorum, o yüzden oturma eylemine başladım. Barınma hakkım tekrar verilinceye kadar mücadeleme devam edeceğim” dedi.

ANKA’nın haberine göre, Başer, Esenyurt KYK Erkek Öğrenci Yurdu’na geri alınmak istediğini belirterek şunları söyledi:

‘TWEET ATTIN’ DENİLEREK İKİNCİ KERE YURTTAN ATILDIM: İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa’da okuyorum, basın ve yayın öğrencisiyim. Esenyurt KYK Erkek Öğrenci Yurdu’nda kalıyorum. Yurdun parasını bir ay geciktirdiğim gerekçesiyle yurttan atıldım. Lakin 10 gün daha konuk öğrenci olarak yurtta kalacaktım. Lakin o da engellendi. Toplumsal medyada paylaştığım görüntü, yurttan atılma münasebeti sayıldı. Yurt müdürü tarafından, ‘tweet attın’ denilerek ikinci defa yurttan atıldım. Bu yaşadığım adaletsizliği kabul etmiyorum. O yüzden oturma hareketine başladım. Pazartesi ve perşembe günleri 16.00 ile 18.00 saatleri ortasında oturma hareketi ve basın açıklaması yaptım. Her pazartesi ve Perşembe, bu talebim karşılanana kadar, yani barınma hakkım tekrar geri verilene kadar çabamı sürdüreceğim.

DİĞER TALEBİM PARASIZ EĞİTİM: Temel iki tane talebim var. Birincisi; bu yurda geri alınmak istiyorum. Esenyurt KYK Erkek Öğrenci Yurdu’na geri alınmak istiyorum. Yani yurdun parasını bir ay geciktirmek yurttan atılma sebebi sayılamaz, tweet atmak yurttan atılma münasebeti sayılamaz. Bu istikametiyle birinci talebim, benim barınma hakkımın ve benim üzere barınamayan bütün öğrenci arkadaşlarımın barınma hakkının sağlanması ve başka talebim de parasız eğitim.

PARASIZ EĞİTİM İSTİYORUM: Bugün bu yaşadığımız, işte yurdun parasını ödeyememek, yemeklerin kıymetli olması… Yani bugün bu kredi ile geçinmemiz mümkün değil. Bize dayattıkları şey şu; 850 lira kredi alıyorum, 375 TL’sini yurda veriyorum. Diyorlar ki yani, ‘400-500 lira ile muhtaçlıklarını karşıla’. Bu aslında mümkün değil. Sarfiyatları hesaplıyorsun, bin 500 liradan fazla masraf oluyor, şahsî temel muhtaçlıkları saydığımızda. Bize verdikleri para 850 lira kredi. Bu yanıyla bu, paralı eğitimin bir sonucu. Bu yüzden de parasız eğitim istiyorum. Bu taleplerim karşılanıncaya kadar da oturma hareketime devam edeceğim.

GENÇLİK BUGÜN YAŞADIĞI SIKINTILARI LİSANA GETİREMİYOR: Halka bu yaşadığım adaletsizliği, bu yaşadığımız sıkıntıları, taleplerimi anlatmaya devam edeceğim. Bugün burada neden direniyorum? Bir sürü sorun yaşanıyor ancak öğrenci gençlik, bugün yaşadığı problemler lisana getiremiyor. Yaşadığı ekonomik meseleleri, işte yurt problemlerini, barınma meselelerini lisana getiremiyor. Bugün neden buradayım? Aslında bu noktası çok kıymetli. 53 yıldır akademik, demokratik uğraş veriyoruz. Parasız, bilimsel, demokratik eğitim gayreti veriyoruz. Bunun için çaba ediyoruz. O yüzden aslında buradayım, 53 yıllık uğraşın bir sonucu olarak ben de burada hakkımı arıyorum. Ben de burada öğrenci gençliğin ve benim olan talepleri lisana getiriyorum. Kazanana kadar da lisana getirmeye devam edeceğim. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu