Haber

Meksika’da ulusal deprem tatbikatı

– Meksika’da ulusal deprem tatbikatı

MEKSİKO CITY – Meksika’da depreme hazırlıklı olmak amacıyla ulusal deprem tatbikatı yapıldı.

Meksika hükümeti tarafından düzenlenen ve vatandaşları deprem konusunda daha bilinçli ve tedbirli hale getirmeyi amaçlayan ulusal deprem tatbikatı yerel saatle 11.00’de başladı. Merkez üssü 7,5 büyüklüğünde deprem olduğu tahmin edilen tatbikata senaryoya göre başkent Mexico City’nin yanı sıra Oaxaca, Guerrero, Hidalgo, Morelos, Michoacan, Puebla ve Tlaxcala eyaletleri katıldı. ülkenin doğu kıyısındaki Veracruz eyaleti.

Toplama noktaları buluştu

Tüm kamu kurumlarından yetkililerin katıldığı tatbikata vatandaşlar da ilgi gösterdi. Ulusal deprem tatbikatı sırasında siren sesleri ile devlet daireleri, metro ve otobüs durakları, havaalanları ve hatta cezaevlerine bağlı binalarda bulunan vatandaşlar tahliye edilerek önceden belirlenen toplanma noktalarında buluştu.

Animasyonlu kurtarma senaryoları

Tatbikatta çok sayıda sivil savunma ekibi ve kurtarma görevlisi de görev yaptı. Senaryoya göre gruplar, başkent Mexico City’nin farklı noktalarında kimyasal kirliliğin yaşandığı riskli bölgeden 1 kişiyi, evin çatı katından 1 kişiyi ve enkaz altından 1 kişiyi kurtardı.

Tatbikat sırasında 2 kişi hastalandı

Mexico City Belediye Başkanı Claudia Sheinbaum yaptığı açıklamada, başkentte tatbikatın başarı ile sonuçlandığını belirterek, tatbikat sırasında iki vatandaşın yaşadıkları panik nedeniyle sınır krizi yaşadıklarını ve sağlık ekiplerinin kendilerine müdahale ettiğini belirtti. Sheinbaum, her tatbikatın vatandaşlar için bir eğitim olduğunu da vurguladı.

Yurttaşların bilinçlendirilmesi ve ülkede sıklıkla meydana gelen doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olunması amacıyla Eylül 2023’te tekrar ulusal deprem tatbikatı yapılacak.

haberkulp.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu