Yaşam

Mevlana’ya kavuşmasının 749. yılında anıldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Hz. Mevlana, Celaleddin Rumi’nin Vuslat’ının 749. yıl dönümünü Şeb-i Arus Sema Töreni ile anmıştır. Geceye katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Mevlana’nın sevgi, saygı, hoşgörü ve kardeşlik mirasının Anadolu’dan tüm dünyaya yayılan bir rehber olduğunu söyledi.

Mevlana Celaleddin Rumi, Allah’a kavuşmasının 749. yıl dönümünde Antalya’da düzenlenen Sema Töreni ile anıldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Antalya Valiliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akdeniz Konya Halk Federasyonu, Antalya Konyalılar Derneği, Konya Sanayici ve İş İnsanları Derneği Antalya Şubesi, Karaman Ayrancılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğiyle düzenlenen etkinlik büyük ilgi ve katılım gördü. .

MEVLAN’IN MİRASI İNSANLIĞA REHBERDİR

Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) düzenlenen etkinlikte konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Mevlana’nın Anadolu topraklarının kıymetli varlıklarından biri olduğunu söyleyerek, “Mevlana Celaleddin Rumi’yi Vuslat’ının 749. Yılında rahmetle anıyorum. Sevgiyi, kardeşliği, saygıyı merkeze alan öğretisiyle yaşadığımız toprakları manevi yönden zenginleştiren Mevlana’nın mirası, Anadolu’dan tüm dünyaya yayılan bir rehberdir.

Önder Böcek, Mevlana’nın sevgiyi merkezine alan ideolojisiyle Anadolu medeniyetinin özünü oluşturduğuna işaret ederek, “Zulmün, adaletsizliğin, savaşların tüm insanları kasıp kavurduğu bu çağda, kötülük ateşini ancak Allah’a kulak vererek söndürebiliriz. Mevlana gibi manevi liderlerimizin çağrıları. Karanlıklarını ancak onların ışığıyla aydınlatabiliriz. Hz. Mevlana’nın dediği gibi “Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek istedim, bugün akıllıyım, kendimi değiştirdim” ve unutmamak gerekir ki dünyayı değiştirmek kendimizi değiştirmekle başlar.

DERNEK LİDERLERİNE PLAKET

Başkan Böcek, konuşmasının ardından geceye katılımcı olarak katılan derneklere plaket takdim etti. Türk Sanat Müziği Şube Başkanı Aydemir Tuncer, Akdeniz Konya Halk Federasyonu Lideri Hasan Hüseyin Cengiz, Konya Halk Derneği Lideri Nebi Sezgin, Konyalı Sanayici ve İşadamları Derneği Başkan Yardımcısı İsmet Cengiz Baştoklu, Anadolu Konya Halk Dernekleri Federasyonu Lideri İbrahim Teşhis, Karaman Ayrancılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Lideri Ahmet Dikici’ye Lider Muhittin Böcek tarafından plaket takdim edildi.

 

Mevlana’yı anma etkinliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi İsmail Baha Sürelsan Konservatuarı Tasavvuf Müziği Topluluğu eşliğinde gerçekleştirilen Semâ Töreni ile devam etti.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu