Haber

Rusya: AB yaptırımlarıyla kendi ekonomik egemenliğini öldürüyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Avrupa Birliği’nin (AB) yaptırımlarla kendi ekonomik egemenliğini “öldürdüğünü” ve demokratik toplumun temellerini baltaladığını belirtti.

Zaharova, AB’nin Rusya’ya uyguladığı 10’uncu yaptırım paketi hakkında yazılı açıklama yaptı.

Söz konusu yaptırımların işe yaramadığının altını çizen Zaharova, şunları kaydetti:

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 15 Şubat’ta Avrupa Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Bu sefer de böyle olacak. Her yaptırım paketi, Rusya’ya yönelik kısıtlamaların işe yaramaz bir araç olduğunu gösteriyor. “Bunun yavaş hareket eden bir zehir olduğu yönündeki ifadesine katılmamak zor. Önce Avrupa Birliği’nin (AB) ekonomik hakimiyetini öldürüyorlar.”

Zaharova, AB’nin yaptırımlarla Rusya’dan uzaklaştığını ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) belgelerinde seyahat özgürlüğünü ihlal ettiğini değerlendirdi.

“Batı çifte standart uyguluyor”

Batı’nın çifte standart uyguladığını ifade eden Zaharova, AB’nin “uygunsuz” Rus medya kuruluşları ve gazetecileri de yaptırım listelerine aldığına dikkat çekti. Zaharova, “Brüksel, kasıtlı olarak demokratik toplumun temellerini baltalıyor, AB’nin üzerine inşa edildiği ilke ve değerleri baltalıyor.” dedi.

Batı yaptırımlarının küresel ekonomiyi ve dünyadaki gıda ve enerji güvenliğini baltaladığını kaydeden Zaharova, birçok ülkenin bu yaptırımlara katılmadığına dikkat çekti.

Zaharova, “AB’nin kabul ettiği yaptırım paketi çerçevesinde Rusya karşıtı kısıtlamalara katılmayan ülkelerin cezalandırılması tehdidi, şüphesiz Batı’nın sömürgeci diktatörlük politikalarının tüm dünya tarafından reddedilmesini güçlendirecektir.” sözlerini kullandı.

onikisubat-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu