Haber

Sağlık alanına ilişkin düzenlemeleri içeren yasa tasarısı tartışılıyor

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sadettin Hülagü, sağlık alanında düzenlemelerin yer aldığı tasarının sağlıkta vizyon çalışmalarına yeni bir ivme kazandıracağını belirtti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda, Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’nın görüşmeleri sürüyor.

Teklifin ilk bölümünün tamamında Saadet Partisi Kümelenmesi adına konuşan Bursa Milletvekili Cemalettin Kani Torun, doktorların iş yükünün arttığını söyledi.

Sağlık sisteminin ana unsuru olan çalışanlara yapılan ödemelerin azaldığını savunan Torun, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeniyle “beyaz kod” uygulamalarının arttığını iddia etti.

İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, sağlık sisteminde bozulmalar olduğunu iddia etti.

Vatandaşların muayene randevusu almakta sıkıntı yaşadığını ifade eden Türkkan, “Doktorlar 5 dakikada bir muayene yapmak zorunda kalıyor, bazen bu 2 dakikaya düşüyor. Bir doktor 2 dakikada nasıl hasta muayene edecek?” diye sordu.

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının yaşandığını hatırlatan Türkkan, doktorların muayene yapmaktan korktuklarını savundu.

Mobbing ve şiddet nedeniyle doktorların yurt dışına çıkma yollarını aradığını belirten Türkkan, “Doktorların maruz kaldığı şiddete toplumdaki bireylerin yeterli tepkiyi göstermediğini düşünüyorum.” Bu kelimeyi kullandı. Lütfü Türkkan, teklifte yeterli hizmeti sağlayacak konuların yer almadığını söyledi.

“Ebelerin normal doğuma daha aktif katılımı sağlanıyor”

MHP Bursa Milletvekili Fevzi Zırhlıoğlu, teklifin 10 farklı kanunda değişiklik öngördüğünü belirtti.

Sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması ve kalitesinin artırılması konusunda önemli gelişmeler kaydedildiğini vurgulayan Zırhlıoğlu, sağlık alanında fiziki ve beşeri altyapının iyileştirildiğini anlattı.

Sağlık hizmetlerinin gelişmesinin sağlık çalışanlarına verilen önem ve değerle doğru orantılı olduğunu vurgulayan Zırhlıoğlu, şöyle devam etti:

“Önergeyle mesleğini serbestçe icra eden diş hekimleri, ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş hekimi olarak görevlendirilebilecek, ebelerin görev tanımları güncellenerek normal doğuma daha etkin katılımları sağlanabilecek. Pek çok konunun yer aldığı tasarıda, vatandaşlarımızın daha etkin sağlık hizmeti almasını ve sağlık çalışanlarımızın çalışma koşullarını iyileştirmeyi, sağlık sistemimizin daha yeterli, etkin ve verimli çalışmasını sağlamak amacıyla hazırlanmıştır.”

DEM Partisi Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş hekimi çalıştırılmasına ilişkin teklifte yer alan diş hekimlerine yönelik düzenleme bulunduğunu hatırlatarak, ödenecek fiyatların belirlenmesi gerektiğini kaydetti.

Kamu sektöründe diş hekimi sayısının artırılması gerektiğini belirten Gergerlioğlu, teklifin ilaç sektörünün kârını artırmayı kolaylaştırdığını savundu.

“Türkiye’nin her yerinde acil servislerimiz dolu”

CHP Uşak Milletvekili Ali Karaoba ise teklifin sağlık çalışanlarının haklarını savunmaktan uzak olduğunu öne sürdü.

Diş hekimlerinin ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş hekimi çalıştırmasına imkan veren düzenlemenin olumlu olduğunu belirten Karaoba, bu düzenlemeyi yetersiz bulduklarını söyledi.

Ali Karaoba, “Türkiye’nin her yerinde acil servislerimiz dolu. Acil servislere başvuru sayısı diğer ülkelere göre 5 kat daha fazla. Acil tıp uzmanlarımız yoğun mesai harcasa da vatandaşın taleplerine yetişemezken, acil servislere başvuru sayısı diğer ülkelere göre 5 kat daha fazla. Acil tıp uzmanlarımız yoğun mesai harcasa da vatandaşın taleplerine yetişemiyor. Bu alanın yoğun bakım yan dal uzmanlık programına dahil edilmesi acil uzman hekim sayısının artmasını sağlayacaktır. “Yan dalda uzmanlaşan uzman, kendi ana dalında hasta bakamaz.” dedi.

AK Parti Kocaeli Milletvekili Sadettin Hülagü, tasarının Türkiye’nin sağlık alanında rekabet gücünü korumaya yönelik çeşitli düzenlemeler yapmayı amaçladığını vurguladı.

Teklifle birlikte Sağlık Bilimleri Üniversitesi ekiplerine seçim sürecinin Sağlık Bakanı’nın yetkisinden çıkarıldığını belirten Hülagü, “Dünyada tıbbın gelişmesiyle birlikte hekimlik uzmanlık dalları da ileri düzeylere ayrıldı. düzeydedir ve bu bölümlere alt dal denir. Yan dal uzmanlıkları için üç yıllık bir süre vardır. Bu eğitim-öğretim yılını tamamlamamış olanlar için “Sertifika verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Yüzde 20 daha fazla tazminat almaları sağlanarak bu alandaki ihtiyacın karşılanması planlanıyor. Tasarı sağlık alanındaki vizyon çalışmalarımıza yeni bir ivme kazandıracak.”

Sadettin Hülagü, teklifte ilaç ve tıbbi cihaz mevzuatı ile malpraktis uygulamalarına ilişkin düzenlemelerin de yer aldığını kaydetti.

Teklifin ilk bölümünün tamamına ilişkin müzakerelerin tamamlanmasının ardından unsurlar görüşüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu