Ekonomi

Savunma görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından Huawei ABD davası Ocak 2026’ya ertelendi

Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı’nın Çinli teknoloji devi Huawei’ye karşı açtığı ceza davası, Ocak 2026’da başlayacak bir duruşma yolunda ilerliyor. 2018’de mühürlü bir iddianame ile başlayan dava, ABD ile Çin arasındaki gerilime katkıda bulundu.

Huawei, İran’daki ticari faaliyetleri hakkında bankaları yanıltmakla suçlanıyor ve altı ABD teknoloji şirketinin ticari sırlarını çalmak için komplo kurmak ve 2009 hükümet karşıtı gösteriler sırasında İran’ın protestocuları izlemesine yardımcı olmak gibi ek suçlamalarla karşı karşıya.

Perşembe günü Brooklyn, New York’ta yapılan bir durum toplantısı sırasında ABD Savcı Yardımcısı Alex Solomon, ABD Bölge Yargıcı Ann Donnelly’ye uzlaşma görüşmelerinin çıkmaza girdiğini bildirdi. Solomon bir duruşma tarihi belirlemenin akıllıca bir adım olacağını öne sürdü. Yargıç Donnelly, duruşmanın başlaması için Ocak 2026 başını geçici bir tarih olarak önerdi.

Suçlamaları kabul etmeyerek masum olduğunu savunan Huawei, avukat Douglas Axel tarafından temsil ediliyor. Axel, Huawei’nin davanın bölünmesi yönünde bir talebi olduğunu ve savcıların buna itiraz etmesinin beklendiğini belirtti.

Savcılar tarafından öngörülen dava süresi dört ila altı ay arasında değişiyor. Bu dava, Huawei’nin ABD yaptırımlarını ihlal eden İran’la ilgili işlemleri konusunda HSBC ve diğer bankaları aldatmakla suçlandığı 2018 iddianamesini takip ediyor. İddianame 2020 yılında ticari sırların çalınması ve protestocuların izlenmesinde İran’a yardım edilmesi iddialarını da içerecek şekilde genişletildi.

Dava, Huawei’nin finans müdürü Meng Wanzhou’nun ABD’nin arama emri üzerine Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklanmasıyla büyük bir gelişme kaydetti. Yine de Meng’e yönelik suçlamalar 2021’de yapılan bir anlaşmanın parçası olarak düşürüldü.

Yaklaşan duruşma, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticilerinden biri ve ABD yaptırımları ve fikri mülkiyet hakları ile ilgili suiistimal iddialarını içeren devam eden yasal destanda önemli bir olaydır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu