İş

TEB, kadınlar tarafından yönetilen işletmelere 50 milyon Euro’luk finansman desteği sağlayacak

Türk Ekonomi Bankası (TEB), kadın liderliğindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) finansman ihtiyacını karşılamak için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile 50 milyon Euro’luk yeni kredi anlaşması imzaladı. Kredi, EBRD’nin TEB ile birlikte yürüttüğü Türk İş Dünyasında Kadın II (TurWiB II) Programı kapsamında yer almaktadır.

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, EBRD’den sağlanacak bu 50 milyon avroluk destekle, kurucusu veya yöneticisi kadın KOBİ’lere uygun faiz oranlarıyla taksitli ticari kredi sağlayacaklarını belirterek, şunları kaydetti:

Gökhan Mendi: “Kurucusu veya yöneticisi kadın olan KOBİ’lerimize kredi desteği sağlayacağız”

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın işgücünün ekonomiye dahil edilmesinin değeri giderek daha fazla fark ediliyor ve bu konuda çalışmalar yapılıyor. TEB olarak, kadın iş sahiplerini güçlendirmek ve ekonomideki potansiyellerini ortaya çıkarmak amacıyla sektörde bir unsura imza atarak 2015 yılında başlattığımız Kadın Bankacılığı ile bu alandaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmek ve ekonomiye daha fazla dahil olmak için çalışırken, iş hayatında karşılaştıkları engelleri aşmaları için çok yönlü çalışmalar ve hizmetler sunuyoruz. Kadın girişimcilerin ve işverenlerin finansmana erişimini kolaylaştırmak için çeşitli kaynaklardan kredi analizi sunuyoruz. EBRD ile yaptığımız kredi anlaşması ile bu desteğin kapsamını daha da genişletiyoruz. EBRD’nin 50 milyon Euro’luk bu desteğiyle, kurucusu veya yöneticisi kadın olan KOBİ’lerimize uygun faiz oranlarıyla taksitli ticari kredi sunacağız.” söz konusu.

TEB Kadın Bankacılığı ile kadınların iş dünyasındaki varlığı güçlendiriliyor

Kadın girişimcileri ve işverenleri desteklemenin ve iş fikirlerine katkı sağlamanın hepimizin ortak geleceğine olumlu katkı sağlayacağının bilinciyle hareket eden TEB, sadece finansal destek sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda kadın girişimcilere çeşitli alanlarda karşılaştıkları sorunların üstesinden gelmeleri için rehberlik ediyor. yeni pazarlara ulaşmak için gerekli bilgilere ulaşmalarını kolaylaştırmakta ve ekosistemi desteklemektedir. Paydaşları ile birlikte çalışarak daha fazla kadın girişimciye ve işverene ulaşmayı hedeflemektedir.

TEB’de sürdürülebilir finans

Bankacılık faaliyetleriyle ülkemizin sürdürülebilir büyümesine katkı sağlayan TEB, “iyi ve örnek banka” yaklaşımıyla da topluma değer katan ve olumlu etki yaratan faaliyetler yürütmektedir. Sürdürülebilirliği iş sistemlerinin ve karar alma süreçlerinin merkezine alarak toplumsal fayda sağlamaya odaklanan TEB’in, kadınların iş gücüne katılımını teşvik etmekten girişimcileri desteklemeye, finansal okuryazarlık bilincini toplumda yaygınlaştırmaktan, sosyal girişimciliği yaygınlaştırmak.

Sürdürülebilir finans, TEB’in “sürdürülebilir toplum ve daha iyi bir gelecek” çabalarında da değerli bir yere sahiptir. Sürdürülebilirlik kapsamında müşterilerine proje ve yatırımları için ihtiyaç duydukları finansal temeli sağlamak için çalışan TEB, kredi çalışmalarının yanı sıra müşterilerinin olumlu etki yaratmayı hedeflediği yatırım planlarını detaylı olarak inceleyerek özel finansman çözümleri sunmaktadır. uluslararası çerçeve belgeler doğrultusunda “yeşil kredi” ve “sürdürülebilirlikle ilgili kredi” gibi.

TEB, EBRD ile yaptığı yeni anlaşma ile kadınların iş dünyasındaki varlıklarını güçlendirmek ve ekonomiye daha fazla katılımlarına katkıda bulunmak amacıyla TEB Kadın Bankacılığı kapsamındaki faaliyetlerini daha da yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu