Ekonomi

Terraform Labs, SEC dolandırıcılık iddiaları nedeniyle son duruşma argümanlarıyla karşı karşıya

Terraform Labs ve kurucusu Do Kwon, bugün bir sivil dolandırıcılık davasında kapanış argümanlarını sunacak. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Singapur merkezli firmayı ve Kwon’u, 1 $ değerini korumak için sabitlenmiş bir stabilcoin olan TerraUSD’nin istikrarı konusunda yatırımcıları aldatmakla ve Terraform’un blok zinciri teknolojisinin kullanımı hakkında yanlış iddialarda bulunmakla suçladı.

SEC’in davası, Terraform ve Kwon’un 2021’de TerraUSD’nin dayanıklılığını yanlış tanıttığını ve blok zincirlerinin yaygın olarak kullanılan bir Kore mobil ödeme uygulamasına entegre edildiğinin yanlış reklamını yaptığını iddia ediyor. Savunma bu iddialara karşı çıkarak SEC’in ifadeleri yanlış yorumladığını ve potansiyel ihbarcı ödülleriyle motive olmuş tanıkların ifadelerine dayandığını belirtti.

SEC para cezaları talep ediyor ve Kwon ile Terraform’un menkul kıymetler sektöründe yer almasını yasaklamak istiyor. Halen Karadağ’da ilgisiz suçlamalarla tutuklu bulunan Kwon, 25 Mart’ta başlayan duruşmaya katılamadı. Hem Amerika Birleşik Devletleri hem de Güney Kore ayrı suçlamalarla Kwon’un iadesini talep etmişti.

Kwon, TerraUSD ve uçucu olmasına rağmen TerraUSD ile karmaşık bir şekilde bağlantılı olan başka bir kripto para birimi olan Luna’yı yaratmasıyla biliniyor. SEC, Mayıs 2022’de bu tokenlerin çöküşünün 40 milyar doları aşan yatırımcı kayıplarına yol açtığını tahmin ediyor. Bu olay aynı zamanda daha geniş kripto para piyasasını da olumsuz etkiledi ve 2022 boyunca sektörde iflaslara yol açan bir dalgalanma etkisine neden oldu.

SEC ayrıca, Mayıs 2021’de Kwon ve Terraform’un, 1 dolarlık sabit fiyatından sapmasının ardından fiyatını yapay olarak şişirmek için üçüncü tarafların önemli miktarda TerraUSD satın almasını gizlice düzenlediğini iddia etti.

Kwon, bu fiyat toparlanmasının TerraUSD’nin algoritmasının sağlamlığından kaynaklandığını yanlış bir şekilde iddia etmekle suçlanıyor. Ayrıca SEC, Terraform’un blok zincirinin Chai ödeme uygulamasında kullanıldığına dair iddiaların asılsız olduğunu iddia ediyor. Davanın sonucu, bu ciddi iddialarla yüzleşen Kwon ve Terraform Labs için önemli sonuçlar doğurabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu