Ekonomi

Türkiye Sigorta/Benli: Teminat ve bilanço sıkıntımız yok

Türkiye Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, “Depremden en çok etkilenen sektör sigortacılık oldu. Sektör olarak hem hasar servisi ile hem de sigortalının yanında olarak kendimizi kanıtladığımız bir dönem geçirdik. Sigorta sektörü tarafından yaklaşık 75 milyar liralık bir hasar ödemesi olacağını düşünüyorum. Burada kasko oranı açısından bir eksiğimiz var. Deprem bölgesinde %20 sigorta oranı vardır. 75 milyar liranın 3-4 katını aşan zararları ödeme gücümüz var” dedi.

Bloomberg HT’ye konuşan Benli, “Türkiye Sigorta olarak 1 milyon 300 bin sigortalımızın ve 3,5 milyon civarında poliçemizin olduğu bir bölgeydi. Haziran ayında deprem bölgesinde meydana gelen tüm ticari ve bireysel hasarların yüzde 95’i ödenecek” dedi.

Mali sigorta, sağlık sigortası ve BES’te potansiyel olduğunu belirten Benli, “Yüzde 16’lık özkaynak karlılığını korumak istiyoruz. Şu anda, ilk çeyrek sonuçlarımız bütçelediğimiz kadar yeterliydi. Haziran ayında bütçeyi revize etmeyi planlıyoruz. Türkiye Sigorta olarak yüzde 180 artışla teknik kârımız var. Şube olarak bizim teminat ve bilanço sıkıntımız yok, derdimiz sigorta oranını yükseltmek değil” dedi.

Benli, “Firmadan trafik poliçesi alınamıyorsa platformdan teklif alınabiliyor. Trafik sigortasında birikmiş bir maliyet var, bedava tarife ile çözülüyor. Trafik sigortasında SGK’ya ödenen payın kaldırılması primi düşürebilir. BES’te fon büyüklüğünde 102 milyar lirayı aştık. Artık düğünlerde BES barkodları takılabilecek” dedi.

haberdortdivan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu