Haber

Ürdün Dışişleri Bakanı, UNRWA Genel Komiseri ile desteği tartışıyor

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Birleşmiş Milletler Filistin Mültecilerine Yardım (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini ile UNRWA’nın sağlamayı hedeflediği desteği görüştü.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Safedi, Lazzarini ile başkent Amman’da bir araya geldi.

UNRWA’nın sağlamayı amaçladığı desteğin ele alındığı toplantıda Safedi ve Lazzarini, UNRWA’nın kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerektiğini vurguladılar ve donör ülkeleri birkaç yıllık destek taahhüdüne davet ettiler.

Eylül ayında BM Genel Kurulu’nda Ürdün ve İsveç tarafından gerçekleştirilecek UNRWA toplantısı hazırlıklarının da ele alındığı görüşmede Dışişleri Bakanı Safedi, Ürdün’ün uluslararası toplumun UNRWA’ya gerekli desteğini sürdürmesi için bölgesel ve uluslararası ortaklarıyla çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

UNRWA’nın kuruluşu ve faaliyetleri

UNRWA, 8 Aralık 1949’da BM Genel Kurulu’nun 302 sayılı kararıyla topraklarından sürülen Filistinlilere geçici yardım sağlamak üzere kuruldu.

Avusturya’nın başkenti Viyana ve Ürdün’ün başkenti Amman’da olmak üzere iki ana merkezi ve yardım sağladığı bölgelerde şubeleri bulunan kurum, Filistin sorununa adil bir çözüm bulunana kadar her 3 yılda bir yenileniyor.

UNRWA’nın Filistinli mültecilere yönelik hizmetleri, birkaç yıldır yaşadığı mali kriz nedeniyle azalmaktadır.

UNRWA’nın Batı Şeria, Gazze Şeridi, Ürdün, Lübnan ve Suriye’de Filistinli mültecilere sağlık, eğitim ve sosyal yardım hizmetleri sağlayan 1300 tesisi bulunuyor.

habermutki.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu