Ekonomi

Bağdat ve Erbil, Türkiye’ye petrol ihracat anlaşması imzaladı

Merkezi Hükümet Başbakanı Muhammed Şii el Sudani ile KBY Başbakanı Mesrur ​​Barzani, başkent Bağdat’ta bir araya geldi. İkili görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

Petrol ihracatının yeniden başlaması için KBY ile anlaşma yapıldığını belirten Sudani, ilgili teknik heyetlerin anlaşmanın hayata geçirilmesi için bir an önce çalışmaya başlamasını istedi.

KBY Başbakanı Barzani de bu anlaşmanın süreksiz olduğunu ancak Erbil ve Bağdat arasında uzun süredir devam eden çatışmayı sona erdirmek için değerli bir adım olduğunu vurguladı.

Barzani, bu yeni anlaşmanın ulusal petrol ve doğal gaz yasasının onaylanması için olumlu ve güven verici bir hava yarattığını da sözlerine ekledi.

Anlaşmanın içeriğine ilişkin ise henüz detaylı bir açıklama yapılmadı.

KBY bugün petrol akışının yeniden başlayacağını duyurdu

KBY Dış Medya İlişkileri Sorumlusu Lawk Ghafuri, Twitter hesabından, Barzani’nin Ceyhan Limanı üzerinden petrol ihracatının devamına ilişkin nihai anlaşmayı imzalamak üzere Irak Başbakanı ile başkent Bağdat’a gideceğini duyurdu.

KBY yetkilisi, “Kürdistan Bölgesi’nin Ceyhan üzerinden petrol ihracatı bugün yeniden başlayacak” dedi. terimini kullandı.

Barzani de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Irak Kürdistan Bölgesi’nden petrol ihracatının yeniden başlamasına ilişkin anlaşmamızı sonuçlandırmak için Bağdat’a gidiyorum.”

Paris merkezli Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin Türkiye ile Irak arasındaki petrol ihracatına ilişkin kararının ardından 25 Mart’ta Irak’tan Ceyhan Limanı’na petrol akışının durdurulduğu bildirildi.

KBY Başbakan Danışmanı Bevar Hinsi yaptığı açıklamada, Irak bütçe tasarısına göre KBY hükümetinin günde 400 bin varil petrol göndermesi gerektiğini belirterek, “Dolayısıyla KBY’den gelen petrol, gönderilmezse, Irak bütçe tasarısı da sorunlu hale gelecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu