Haber

Görme engellileri sanatla buluşturan projenin mimarına uluslararası ödül

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin görme engellileri sanatla buluşturduğu İzmir Dokunulabilir Manisiz Çağdaş Sanat Müzesi’nde “Dokunulabilir Tablolar” standını hazırlayan Nuray Erden, Avrupa Parlamentosu’nun dünya çapında belirlediği 8 başarılı kadından biri oldu.

Avrupa Uluslararası Kadın Liderliği Ödülü’nü alan seramik sanatçısı Nuray Erden, “İzmir Dokunulabilir ve Engelsiz Modern Sanat Müzesi, ülkemizde ve dünyada türünün ilk örneği. Türkiye içinde ve dışında gerçekleştirilecek projeler için en büyük gurur kaynağımız ve umut ışığımız olmuştur.”

Görme engellilerin görsel sanata erişimi adına dokunabilecek eserler üreten ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Örnekköy Farkındalık Merkezi’nde stant açan Nuray Erden, sosyal medya sayesinde AP tarafından Avrupa Uluslararası Kadın Liderliği Ödülü’ne layık görüldü. yürüttüğü sorumluluk projeleri ve manipülatif sanat çalışmaları. Ödülünü Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen törenle alan Erden, ödülünü deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara takdim etti.

Tören saygı duruşuyla başladı.
Depremde hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşuyla başlayan törende konuşan seramik sanatçısı Nuray Erden, “Benim bölgemde meydana gelen yıkıcı depremlerde on binlerce insan hayatını kaybetti. 6 Şubat’ta ülke ve komşumuz Suriye, tam bir ay. “Geçen yüzyılın bu en büyük depreminde hayatını kaybeden insanları anıyor ve bu zor zamanda muazzam destekleri için dünyanın dört bir yanındaki insanlara şükranlarımı sunuyorum.”

Görme engellilere görsel sanatlar dağıtıldı
Bu ödülü almaktan onur duyduğunu ifade eden Erden, “Sizin gibi büyük işler başarmış etkileyici kadınlarla yan yana olmaktan heyecan duyuyorum. Bu gece burada ödül alan herkesi tebrik ediyoruz. Görme engelliler için dokunsal sanatın gerekliliğine inandığım için buradayım. Bu dünyada ‘görsel sanatlar’ denen disiplinin 36 milyon kör ve 217 milyon ileri derecede görme engelli insan için bir anlam ifade etmediğine inandığım için buradayım. 25 yıl önce arkadaşım Görsev Bilkay ile kurduğum Idol Art Residence’tan 22 seramik sanatçısı ile bu anlamsızlığı ortadan kaldırmanın yollarını aradığım için buradayım. 10 yıl önce kendimizi ve sanatımızı sorgulamaya başladık. Görme engelliler neden standlarımıza gelemedi? Stant salonlarındaki eserlere dokunmak neden hep yasak? Ve neden sanat herkes için değil? Böylece o günden bugüne açtığımız tüm stantları görme engelliler için alfabe (Braille alfabesi) ile dokunulabilir ve algılanabilir hale getirdik. Sesli açıklamalar ekledik. Görme engelli sanatseverlerin şaşkınlığını tahmin edebilirsiniz” dedi.

İzmir Dokunulabilir Çağdaş Sanat Müzesi, Türkiye’deki tek örnek
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle 2 yıl önce İzmir Dokunulabilir Engelsiz Modern Sanat Müzesi’nde (İZDEM) “Dokunulabilir Tablolar” projesine ev sahipliği yaptığını ifade eden sanatçı, “İZDEM, Türkiye’de türünün ilk örneği. ülkemizde ve dünyada. Kapsayıcılığın bir simgesi olarak müze, 44 yardım çalışmasına tam erişim sağlıyor. Türkiye içinde ve dışında gerçekleştirilecek projeler için en büyük gurur kaynağımız ve umut ışığımız olmuştur. İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ve belediye çalışanlarına, büyük destekçimiz Türkiye Görme Engelliler Kütüphanesi’ne ve projelerimizde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Onlar adına bu ödülü almaktan onur duyuyorum.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

karaburun-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu