Haber

Hıdrellez geleneği Kırklar Tepesi’nde yaşatılıyor

– Kırklar Tepesi’nde Hıdrellez geleneği yaşatıldı

Mahalle sakinlerinden Eser Arslan;

“Her yıl bu zamanlarda burada buluşuyoruz”

BİLECİK – Bilecik’te yıllardır Hıdrellez geleneğini sürdüren vatandaşlar, sabah namazının ardından Kırklar Tepesi’ndeki camide Kuran-ı Kerim okudu.

Vatandaşlar her yıl Hıdrellez sabahının erken saatlerinde Cumhuriyet Mahallesi’nde Kırklar Tepesi olarak bilinen yerde buluşuyor. Bazı vatandaşlar isteklerine göre gülağacının tabanına para ve benzeri eşyaları gömerken, bazıları da tebeşirle ev, araba ya da beşik resmi çizerek dileklerinin gerçekleşmesini umdu.

“Güzel geleneklerin yaşatılması için gerekli desteği vermeye çalışıyoruz”

Hıdrellez geleneğini yaşatan vatandaşlara simit, peynir ve çay ikramında bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Yıldız, güzel geleneklerin yaşatılması için gerekli takviyeleri yapmaya çalıştıklarını belirterek, “Bugün Hıdrellez’in başlangıcı. Kırklar Camii önündeyiz. Vatandaşlar buraya gelip dileklerinin kabul olması için dua ediyorlar. Dua ediyorlar. Bilecik Belediyesi olarak kendilerine küçük bir ikramda bulunmak istedik. Allah herkesin duasını kabul etsin.”

“Her yıl bu zamanlarda burada buluşuyoruz”

Mahalle sakinlerinden Eser Arslan, “Burada yatan şehitlerimiz, 1. Dünya Savaşı’nda can veren dedelerimiz. Burada bir yüzbaşı, bir onbaşı, 40 askerimiz yatıyor. Burada şehitler var. Her yıl bu zamanlarda bu camiye gelen vatandaşlar burada Hıdrellez’i kutluyor ve namaz kılıyorlar. Bu şehitlerin hürmetine dileklerinin kabul olması için dua ederler. O yüzden buraya geldik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu