Yaşam

Hristiyanlığı öğretmeye çalışırken yamyamlar tarafından yenen John Chau’nun Kan Ağlatan Hikayesi

Amerikalı bir misyoner olan John Chau, sosyal aktiviteleri ve kamp yapmayı seven, neşeli bir kişilikti. 2018’de Hristiyanlığı öğretmek istediği Kuzey Sentinel Adası’na gittiğinde her şey değişti. Rastgele bir nedenle, adalılar John Chau’yu önce öldürdüler, sonra yediler! Peki bunun sebebi neydi?

John Chau, Kuzey Sentinel Adası yerlilerine Hristiyanlığı öğretmek isteyen Amerikalı bir misyonerdi. Doğa yürüyüşlerini ve kamp yapmayı seven, maceracı bir kişilikti.

Fotoğraf: Instagram/@johnachau

Bugün Kuzey Sentinel Adası, dışarıdaki insanlarla etkileşime girmeyen birkaç kabileden birini içeriyor. Doğal olarak adadaki kabile dışarıdan gelen insanlara karşı saldırgan olabiliyor.

Chau ise yerel ve dil bilgisine rağmen adaya geldikten sadece birkaç gün sonra yerliler tarafından öldürüldü ve yenildi. Nasıl?

Daha önce farklı yerli kabilelerle etkileşimde bulunan Chau, bu kez görevine hazırlanmak için üniversitede antropoloji okumuş, yerli kabilenin dilini ve kültürlerini öğrenmişti.

John Chau, adalılarla ilgili daha önce yapılan araştırmalar onların yabancılara karşı saldırgan olduklarını göstermesine rağmen görevinden geri adım atmadı.

Adanın ve yerel halkın kültürleri hakkındaki derin bilgisinin yanı sıra, Hristiyanlığı bire bir öğretme görevine de büyük inancı vardı. Tüm bu nedenler, John Chau’yu görevine büyük bir aşkla adadı.

Yerliler, adalarına gelenlere karşı saldırgan olmakla bilinse de, 1867’den beri ilk kez birini öldürüp yediler. John, adalılara Hıristiyanlığı şarkı söyleyerek ve kendi dillerinde konuşarak öğretmek istedi.

Tüm bu çabalar yerel halk tarafından iyi karşılanmadı ve John Chau, 2018 yılında misyoner olarak gittiği Kuzey Sentinel Adası’nda yerel halk tarafından mağlup edildi.

John Chau’nun ölümü tüm dünyada büyük tartışmalara neden oldu. Bazıları adanın bulunduğu Hindistan devletini suçlarken, John Chau gibi diğerleri misyonerlik misyonlarının yerel kabileler üzerindeki olumsuz etkisini ve ziyaretlerin etiğini sorguladı.

Bugün, Kuzey Sentinel Adası’nı ve benzerlerini koruyan birçok farklı yasa var.

haberniksar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu