Haber

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Caferi: Rusya’ya yönelik yaptırımlar hukuka aykırıdır

Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Başar Caferi, ‘Rusya-İslam Dünyası: KazanForum 2023’ Uluslararası Ekonomik Forumu’nun Batı siyasetine karşı birlik olmak ve direnmek için hoş bir fırsat olduğunu belirtti.

Tataristan’ın başkenti Kazan’da düzenlenen . ‘Rusya-İslam Dünyası: KazanForum 2023 Uluslararası Ekonomik Forumu’Suriye’nin Moskova Büyükelçisi Başar Caferi de katıldı. Kazan’daki forum, Rusya ve İslam Dünyası için değerli bir platform. Burada taraflar ortak amaç ve çıkarlara dayalı işbirliğini güçlendirebilirler.bir açıklama yaptı.

“Rusya karşıtı yaptırımlara gelince, bu tür eylemlere yaptırım demek yanlış olur. Çünkü uluslararası hukuk açısından bunlar tek taraflı ve ağır ekonomik tedbirlerdir” diyen Suriyeli diplomat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu nedenle birçok diplomat ‘yaptırım’ terimini kullanmamayı tercih ediyor çünkü bu önlemler gayri meşru. Avrupa’nın, ABD’nin ve genel olarak Batı’nın tüm bu eylemleri siyasi niteliktedir. Evet, bu tedbirlere ekonomik diyorlar ama siyasi saikler içeriyorlar. Batı’nın amacı, yalnızca Batı çıkarlarına hizmet eden tavizler elde etmesi için Rus politikasına baskı yapmaktır. Bu iyi bilinen bir gerçektir. Aynısı Suriye’de de oldu.”

“Bu bağlamda KazanForum, Batı politikasına direnmek ve bu tür yaptırımlar olmadan yeni bir işbirliği formatı sunmak için birlik olmak için iyi bir fırsat. Sonuçta foruma katılan birçok ülke Batı’nın tek taraflı önlemlerinden muzdarip. Suriye için KazanForum Rusya ile ilişkileri daha da güçlendirmek için bir fırsattır” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu