Haber

İtalya’da mafya operasyonu: 61 kişi gözaltında

İtalya’da polis, diğer yedi bölgeye düzenlediği baskınlarda ülkenin en güçlü mafya gruplarından biri olan ‘Ndrangheta’ üyesi olduğundan şüphelenilen 61 kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler sahtecilik, uyuşturucu kaçakçılığı, hükümete sızma ve çiftçilerden şantaj yapmakla suçlanıyor.

Operasyona 500’den fazla polisin katıldığı belirtilirken, baskınların küme düşürme çalışmalarının bir parçası olduğu kaydedildi.

10 ÜLKEDE OPERASYON: 25 MİLYON AVRO GÜVENLİ

3 Mayıs’ta Avrupa çapında düzenlenen operasyonlarda 100’den fazla kişi gözaltına alındı. Polis, bunun ‘Ndrangheta’ya karşı şimdiye kadarki en büyük operasyon olduğunu söyledi.

10 farklı ülkede düzenlenen operasyonlarda 25 milyon euro ele geçirildi. Soruşturma ayrıca, kümenin üst düzey üyelerinin Covid-19 pandemi dönemi de dahil olmak üzere nasıl faaliyet gösterdiğine dair değerli bilgiler buldu.

40’TAN FAZLA ÜLKEDE FAALİYET GÖSTERİYOR

Ndrangheta kümesinin işverenlerinden biri olduğu iddia edilen Pasquale Bonavota, ülkenin kuzeyindeki Cenova kentinde bir katedralde yakalandı. Yolsuzluğa karışan diğer yüzlerce mafya üyesi ve yetkili ya tutuklandı ve hapsedildi ya da Mancuso ailesiyle bağlantıları nedeniyle yargılanmayı bekliyor.

Mancuso ailesi, ‘Ndrangheta fay ızgarasını oluşturan 150 aileden biridir. Cosa Nostra ağından ‘Ndrangheta’nın ülkedeki en güçlü mafya örgütü olduğu bildirildi. Kümenin dünya çapında 40’tan fazla ülkede faaliyet gösterdiği kaydediliyor. İtalyan ve Belçikalı yetkililere göre ağ, Ekim 2019 ile Ocak 2022 arasında 25 ton kokain kaçırdı ve Calabria bölgesinden Belçika, Hollanda ve Güney Amerika’ya 22 milyon avrodan fazla sevk etti. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada ! tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu