Ekonomi

JP Morgan’dan TL tavsiyesi

JP Morgan’ın yatırımcılara gönderdiği bilgi notunda Türkiye’deki gelişmelere ilişkin değerlendirmelere de yer verildi.

Bilgi notunda, zorlu makroekonomik koşullara rağmen ortodoks politikalara geçişin kararlı olduğu, piyasanın 250 baz puanlık artış beklentisine rağmen Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini artırdığı belirtildi. Son toplantısında 750 baz puan artarak yüzde 25’e çıktı ve bu sinyaller şöyle: Eylemin siyasi temelde yapıldığını belirttiği kaydedildi.

Bilgi notunda, “Model portföyümüze küçük bir miktar ‘TL ağırlık artışı’ pozisyonu ekliyoruz. Temmuz ayı başında opsiyonlarda TL uzun pozisyon almıştık. Artık risk/ödülün artacağını düşünüyoruz. bakiye doğrudan TL alımı lehine.”

“Rezervler ılımlı bir hızla büyüyecek gibi görünüyor”

Yetkililerin dolar/TL kurunda daha fazla yükselişe izin vermeyecek teşvikler getirdiğinin belirtildiği bilgi notunda, şunlar kaydedildi:

“Aynı zamanda analizlerimiz TL’nin ucuz ve rekabetçi olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla TL’de ilave bir devalüasyona gerek yok. Yetkililerin döviz kaybı yaşamadan dolar/TL kurunu istikrarlı bir seviyede tutabileceğine inanıyoruz.” Aslında rezervler ılımlı bir hızda büyüyor gibi görünüyor. Bunun nedeni, kredi büyümesinin yıllık yaklaşık yüzde 40-50’lere gerileyerek reel anlamda negatife dönmesi ve kredi faizlerinin ciddi oranda artması. Ağustos-Ekim aylarında turizm gelirleriyle elde edilebilir. Bunun sonucunda istikrarlı bir dolar/TL kurunun olumlu getiriler getirmesi beklenebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu