Haber

Türkçe-Çince Mektup Yazma Yarışması Sonuçları Açıklandı

Türk-Çin Kültür Derneği tarafından düzenlenen Türkçe-Çince harf yarışmasının sonuçları Çarşamba günü İstanbul’da açıklandı.

“İpek Yolu Mektupları” olarak adlandırılan yarışa, her ülkenin dilini öğrenen Çin ve Türkiye’den öğrenciler, öğrendikleri dilde yazdıkları mektuplarla katıldı.

Yarışma sonucunun açıklandığı online kapanış töreninde konuşan Türk-Çin Kültür Derneği Lideri İrfan Karslı, “İpek Yolu konusunda farkındalık yaratmak ve Türk-Çinli öğrenciler arasında kalıcı dostluk oluşturmak için bu yarışmayı düzenledik.”

Yarışmada ödül alan mektuplardan biri de Türk ve Çin seramik sanatı arasındaki bağa ilişkindi. Mektupta, 15. yüzyılda Çin porseleninin Osmanlı sarayına girmesinden sonra Türkiye’nin ünlü seramik sanatının doğuşuna da değinildi.

SES 1 (Çince): WU JIAN, Çin İstanbul Başkonsolos Vekili

“Türk üniversite öğrencilerinin Çince öğrenme, Çin’i ve kültürünü anlama arzularından çok etkilendim ve Türk kültürünü öğrenmek isteyen Çinli öğrencilerin şevkini hissettim.”

Wu, iki ülke arasındaki artan entelektüel alışverişin ve derinleşen anlayış ve dostluğun Çin’in Kuşak ve Yol Girişimi’nin gelişimine katkıda bulunacağını da sözlerine ekledi.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Geneli Hizmet veren Firmalar Burada !
Başa dön tuşu